Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Nejenom opice se opičí aneb jak se mladí ptáci učí zpívat

původně vyšlo: Epocha 1911, autor A. Mut.
Milujete zpěv ptáků, nebo vás naopak rozčiluje a budí? Ať tak či tak, možná vás zaujme jak se vlastně ptáci učí zpívat. Dozvíte se to v článku z roku 1911.


Jak se učí mladí ptáci zpívat.

J. W. Bulman studoval delší dobu tuto zajímavou otázku a rozdělil ptáky ve dvě skupiny:

Ptáky se vrozenou vlohou, kde mladí beze všeho zdánlivého popudu a bez učení začnou popěvovat obvyklou notu svého rodu (kosi, drozdi, červenky), a pak ty ptáky, jichž mladí se učí zpívat nápodobením zpěvu starých, a aby zpívali dobře, musí přijímat lekce (konopky).

Bulman studoval zvyky příslušníků druhé třídy a našel, jak se staří občas zastavili u hnízda a zanotovali v duettu; mladí je tiše poslouchali, a když staří odletěli, počali zkoušet modulace, jež slyšeli. První pokusy se nedařily, ale ponenáhlu zpívali dokonaleji, a při častém opakování cvičení naučili se zpěvu úplně bezvadně.

Barrington vybral mladé konopky a dal je do klece, v níž byli skřivani. Za nedlouho zpívali mladí jako skřivani.

Důkazem toho, že se ptáci učí zpívat nápodobováním, je případ mnohých druhů, kteří zpívají po druhých (posměváčků, drozdů, papoušků). Jarrelli tvrdí, že slyšel kosa, který nápodoboval kokrhání kohouta. Bulman slyšel červenku, jež nápodobila drozda. Jindy zase slyšel skřivana, jenž do své písně zapletl popěvek pěnkavy.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1911, autor A. Mut.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. srpna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Nejenom opice se opičí aneb jak se mladí ptáci učí zpívat


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: