Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Kapilaritní motor - konečně funkční perpetuum mobile?
původně vyšlo: Epocha 1905, autor —s.

Chtěli byste si postavit věčný stroj, který pro svůj chod využívá kapilární síly? Historický článek z roku 1905 vám to umožní a zároveň vám popíše jeho fungování.


Kapillaritní motor.

Kapillarností nazýváme vlastnost vody a jiných tekutin stoupati v úzkých, vlasovitých čili kapillarních trubičkách a mezerách vzhůru, proti zákonům tíže.

Vysvětlení této zajímavé vlastnosti — která spočívá v zásadě na tom, že zcela jemná vrstva na povrchu vody má jinou hustotu než voda ostatní a též jiné povrchové napjetí — je pro laika dosti nepřístupné, takže se mnohé přístroje provedené na základě kapillarity, jako kapillaritní elektrický článek a j., zdají něčím podobným jako je nemožné »perpetuum mobile«.

Na základě kapillarnosti sestrojil nedávno Francouz Leboyer dokonce též malý mechanický motorek, jehož sestavení nám předvádí náš obrázek, a o němž mnozí soudí, že se z dnešní hračky přec může časem vyvinout ve skutečný motor schopný provedení ve velkých rozměrech.

Provedení jeho jest jednoduché. Bavlněnými smotky přichází voda na kolečko sestavené z vložek ze ssavého papíru ; papír nassaje vodu, čímž kolečko dostane po jedné straně převahu a natočí se. Mezitím co se dole navlhčení stále odpařuje, nahoře ho přibývá, takže se kolečko poznenáhlu stále, arci nepravidelně, otáčí a zvedá řemínek přehozený přes svoji hřídel spolu s malinkými okovy, které tak čerpají vodu.

Nepatrný tento motorek pracuje bez veškerých udržovacích výloh, což ovšem může být mocnou pobídkou ku přemýšlení, zda by vhodným výběrem kapillarních látek a dokonalejším uspořádáním nebylo možno provést jej v takových rozměrech, aby jeho práce byla člověku nějakým způsobem užitečná.původ historického článku:
Epocha 1905, autor —s.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. ledna 2019Debata k článku 'Kapilaritní motor - konečně funkční perpetuum mobile?'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.