Bejvávalo.cz
Kapilaritní motor - konečně funkční perpetuum mobile?
Kapillaritní motor.
Kapillarností nazýváme vlastnost vody a jiných tekutin stoupati v úzkých, vlasovitých čili kapillarních trubičkách a mezerách vzhůru, proti zákonům tíže.
Vysvětlení této zajímavé vlastnosti — která spočívá v zásadě na tom, že zcela jemná vrstva na povrchu vody má jinou hustotu než voda ostatní a též jiné povrchové napjetí — je pro laika dosti nepřístupné, takže se mnohé přístroje provedené na základě kapillarity, jako kapillaritní elektrický článek a j., zdají něčím podobným jako je nemožné »perpetuum mobile«.
Na základě kapillarnosti sestrojil nedávno Francouz Leboyer dokonce též malý mechanický motorek, jehož sestavení nám předvádí náš obrázek, a o němž mnozí soudí, že se z dnešní hračky přec může časem vyvinout ve skutečný motor schopný provedení ve velkých rozměrech.
Provedení jeho jest jednoduché. Bavlněnými smotky přichází voda na kolečko sestavené z vložek ze ssavého papíru ; papír nassaje vodu, čímž kolečko dostane po jedné straně převahu a natočí se. Mezitím co se dole navlhčení stále odpařuje, nahoře ho přibývá, takže se kolečko poznenáhlu stále, arci nepravidelně, otáčí a zvedá řemínek přehozený přes svoji hřídel spolu s malinkými okovy, které tak čerpají vodu.
Nepatrný tento motorek pracuje bez veškerých udržovacích výloh, což ovšem může být mocnou pobídkou ku přemýšlení, zda by vhodným výběrem kapillarních látek a dokonalejším uspořádáním nebylo možno provést jej v takových rozměrech, aby jeho práce byla člověku nějakým způsobem užitečná.
Diskuze k článku „Kapilaritní motor - konečně funkční perpetuum mobile?“