Kapilaritní motor - konečně funkční perpetuum mobile?

původně vyšlo: Epocha 1905, autor —s.
Chtěli byste si postavit věčný stroj, který pro svůj chod využívá kapilární síly? Historický článek z roku 1905 vám to umožní a zároveň vám popíše jeho fungování.


Kapillaritní motor.

Kapillarností nazýváme vlastnost vody a jiných tekutin stoupati v úzkých, vlasovitých čili kapillarních trubičkách a mezerách vzhůru, proti zákonům tíže.

Vysvětlení této zajímavé vlastnosti — která spočívá v zásadě na tom, že zcela jemná vrstva na povrchu vody má jinou hustotu než voda ostatní a též jiné povrchové napjetí — je pro laika dosti nepřístupné, takže se mnohé přístroje provedené na základě kapillarity, jako kapillaritní elektrický článek a j., zdají něčím podobným jako je nemožné »perpetuum mobile«.

Na základě kapillarnosti sestrojil nedávno Francouz Leboyer dokonce též malý mechanický motorek, jehož sestavení nám předvádí náš obrázek, a o němž mnozí soudí, že se z dnešní hračky přec může časem vyvinout ve skutečný motor schopný provedení ve velkých rozměrech.

Provedení jeho jest jednoduché. Bavlněnými smotky přichází voda na kolečko sestavené z vložek ze ssavého papíru ; papír nassaje vodu, čímž kolečko dostane po jedné straně převahu a natočí se. Mezitím co se dole navlhčení stále odpařuje, nahoře ho přibývá, takže se kolečko poznenáhlu stále, arci nepravidelně, otáčí a zvedá řemínek přehozený přes svoji hřídel spolu s malinkými okovy, které tak čerpají vodu.

Nepatrný tento motorek pracuje bez veškerých udržovacích výloh, což ovšem může být mocnou pobídkou ku přemýšlení, zda by vhodným výběrem kapillarních látek a dokonalejším uspořádáním nebylo možno provést jej v takových rozměrech, aby jeho práce byla člověku nějakým způsobem užitečná.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1905, autor —s.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. ledna 2019


Diskuze k článku „Kapilaritní motor - konečně funkční perpetuum mobile?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.