Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

První úspěšné testovací lety vzducholodi Zeppelin
původně vyšlo: Věda a práce 1901, autor neuveden

Hrabě Ferdinand von Zeppelin je díky svým vzducholodím známý dodnes. Článek z roku 1900 vám popíše začátek legendy - první úspěšné lety jeho létajících strojů.

listování v kapitolách článku 'První úspěšné testovací lety vzducholodi Zeppelin'
  1. První den pokusných letů se vzducholodí Zepellin
  2. Druhý den pokusných letů s první vzducholodí Zepellin
  3. Kompletní fotogalerie k článku
další »


První vzlety Zeppelinovy vzducholodi

Již loni, na podzim roku 1899 a pak letos od časného jara s nedočkavostí očekáván byl první, pokusný vzlet Zeppelinovy vzducholodi. Avšak dohotovování složité konstrukce obrovského onoho tělesa protahovalo se od měsíce k měsíci. Konečně rozhlásilo se koncem června, že se vzducholoď k prvnímu pokusu chystá.

K tomuto dávno čekanému okamžiku sjelo se veliké množství cizinců do Manzellu nad Bodamským jezerem, aby se stali svědky tak důležitého děje, jakým jest zdařilý vzlet obrovské vzducholodi, 128 m dlouhé a 11.5 m tlusté, tedy více než 1 5.000 m3 vodíku držící. Avšak pohoda nepřála v tyto dny odvážnému tomu podniku, neboť právě v poslední červnové dny vál vítr rychlostí až 10 m za vteřinu, jenž ovsem každý podobný pokus již předem znemožňoval. Tím stalo se, že četní cizinci, pobyvše několik dní na březích Bodamského jezera, pozbyli trpělivosti a s nepořízenou zase odjížděli.

Teprve 2. července k večeru ztišil se prudký vítr a zmírnil se na 4 m ve vteřině. Tu rozhodl se hrabě Zeppelin k 8. hod. večerní na tom, že ještě téhož dne pokus podnikne. Připravený parník Buchholz připřáhl se k voru, na němž vzducholoď byla budována, a vytáhl jej i se vzducholodí z kůlny na širou hladinu jezerní. Již při tom osvědčily se vrtule balonové co do své výkonnosti. Byloť i zkušenými odborníky o tom pochybováno, zdali vrtule pro poměrně malý svůj rozměr budou s to, poháněti ohromný balon. Mezi vytahováním voru stalo se vsak, že loď byla nucena vykonati oblouk, při němž se vlečné lano úplně povolilo, tak že vor pozbyl souvislosti s lodí. Toho okamžiku užil Zeppelin k tomu, že dal vrtule balonu do pohybu uvésti, a dokázal toho, že vrtule nejen balon, ale i těžký vor po vodě samostatně poháněti dovedly.

Když pak byl vor dosti daleko od kůlny vzdálen, povolena byla lana, jimiž byl balon k voru připoután, tak že se balon na několik metrů do výše povznesl, jak to náš obrázek znázorňuje. Při tom již mohlo býti zjištěno, že balon i při 1000 kg přítěže má dosti stoupavosti.

Tím zakončen byl pokus toho dne, a balon byl zase zavezen pod kůlnu.


listování v kapitolách článku 'První úspěšné testovací lety vzducholodi Zeppelin'
  1. První den pokusných letů se vzducholodí Zepellin
  2. Druhý den pokusných letů s první vzducholodí Zepellin
  3. Kompletní fotogalerie k článku
další »


zdroj historického článku:
Věda a práce 1901, autor neuveden


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. listopadu 2011

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým může oslovit statisíce našich čtenářů.Debata k článku 'První úspěšné testovací lety vzducholodi Zeppelin'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.