Jak se v Číně chovají a zabíjejí štěňata kvůli módě psích kožichů?

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor K. M.
Ve velké části světa je pes vnímán především jako skvělý pomocník a věrný rodinný přítel. Článek z roku 1903 vám ale ukáže děsivou situaci psů v Číně, kde byli na speciálních farmách chováni a zabíjeni pouze pro svůj kožich.
Následující text pochází z roku 1903

Kožichy Číňanů.

V Mandžusku, na hranici Mongolie v oblasti říše nebeské se vyskytují hospodářské dvorce, farmy, v nichž se pěstují psi.

V každé farmě jich mají kolik set, nejméně 400. Vylíhlé štěně se opatruje, odebere matce a krmí pečlivě po osm až devět měsíců.

Obyčejně uprostřed zimy, kdy štěně vylínalo, obdrželo pěknou, hustou srst s vlasem až tři centimetry dlouhým, bývá udušeno, kůže stažena a vysušena. Tento zde pěstovaný druh čínských psů má srst nesmírně měkkou, lesklou, jako hedvábnou a pro tuto kožišinu se pěstuje.

Kožišiny ze psů používá celá severní Čína. Druh těchto psů se valně liší od našich, jest to zcela zvláštní raça, která se nikde jinde nevyskytuje, než právě v severních končinách říše nebeské, a proto má kožišina i cenu a hospodáři-pěstiteli psů poskytuje užitek.

A ve mnohých končinách Číny, kde půda člověka nemůže uživiti a kde není průmyslu, toto odvětví jest velmi důležité k výživě četné rodiny. Když hospodář tam provdává dceru, dostává se jí věnem několik kožišin ze psů, jediná věc, která má »hodnotu«.

K zhotovení prostředního, tak zvaného kožichu krátkého, potřebuje se osm kůží štěňat. Ceny kožišin bývají různé, ta se řídí podle poptávky a ta nebývá stejná.

Na psí kožišiny se pořádává výroční trh, prodavači se sjedou jednou za rok do některého města se svými výrobky a tam je kupují obyčejně překupníci v celých »partiích«, načež je převezou do Mukdenu, do Fü-Čej, kde kožišiny se vydělávají.

V Nevšangu, v centru obchodu s touto kožišinou, se prodá za rok psích kožišin v rak. měně přibližně za 250.000 zlatých ročně, ano i za více.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor K. M.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. ledna 2019


Diskuze k článku „Jak se v Číně chovají a zabíjejí štěňata kvůli módě psích kožichů?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.