Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se slaví Nový rok na vzdálených Špicberkách?

původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.
Jaký je začátek nového roku v místech, kde Slunce nezapadá? Na Špicberky v Severním ledovém oceánu vás vezme náš historický článek z roku 1905.


Vítání nového roku na Špicberkách.

Půlnoční slunce (myšlené místo, kde slunce je o půl noci, tedy nejníže pod obzorem) jest podle zeměpisné polohy a nočního času různé.

Čím dále k severu, tím den i noc jest delší. Tak na př. na ostrovech Špicberkách v moři Severním jasný den trvá 105 dní, nejdelší noc rovněž 105 dní (na pólu trvá den i noc 6 měsíců). Po celý tento den slunce nezapadá — viděti je celý den nad obzorem — což jest zajisté pohled neobvyklý.

Veliký obraz náš předvádí nám vítání Nového roku na Špicberkách, pustých ostrovech, toliko zcela nepatrně obydlených, náležejících Švédsku, s nádherným panoramatem, jaké poskytuje půlnoční slunce, kdy obyvatelstvo, přihlížejíc skvostnému obrazu tomu, radostně vítá okamžik, jímž počíná Nový rok.zdroj historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. ledna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Jak se slaví Nový rok na vzdálených Špicberkách?'Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: