Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se slaví Nový rok na vzdálených Špicberkách?

původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.
Jaký je začátek nového roku v místech, kde Slunce nezapadá? Na Špicberky v Severním ledovém oceánu vás vezme náš historický článek z roku 1905.


Vítání nového roku na Špicberkách.

Půlnoční slunce (myšlené místo, kde slunce je o půl noci, tedy nejníže pod obzorem) jest podle zeměpisné polohy a nočního času různé.

Čím dále k severu, tím den i noc jest delší. Tak na př. na ostrovech Špicberkách v moři Severním jasný den trvá 105 dní, nejdelší noc rovněž 105 dní (na pólu trvá den i noc 6 měsíců). Po celý tento den slunce nezapadá — viděti je celý den nad obzorem — což jest zajisté pohled neobvyklý.

Veliký obraz náš předvádí nám vítání Nového roku na Špicberkách, pustých ostrovech, toliko zcela nepatrně obydlených, náležejících Švédsku, s nádherným panoramatem, jaké poskytuje půlnoční slunce, kdy obyvatelstvo, přihlížejíc skvostnému obrazu tomu, radostně vítá okamžik, jímž počíná Nový rok.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. ledna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Jak se slaví Nový rok na vzdálených Špicberkách?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: