Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Proč byla kamna Helion ve své době nejlepší?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1903, autor neuveden.
Již mistr Jára Cimrman věděl, jak dobře dokáže zmrzlého člověka zahřát debata o rozpálených kamnech. Pokud je vám tedy chladno, nebo vás zajímá čím si doma topili naši předci, tak pro vás máme zajímavý popis kamen Helion z roku 1903.


Kamna „Helion“

Kamna „Helion“ slučujíce v sobě všechny vynikající vlastnosti nejlepších soustav kamen regulačních, jsou dnes nejhledanějšími kamny, poněvadž jsou nejdokonalejší.

Mají tyto přednosti :

1. Kamna „Helion“ samočinně po celý den topí — bez všelikého přikládání a obsluhování. Vrstvy vzduchové ohřívají se již od zdola u samé podlahy, takže se nohy v teple nalézají, v hořejší pak části vzduch vnikaje do dvojité části kamen a tam se ohřívaje cirkuluje neustále kamny, čímž vzniká příjemné a zdravé teplo cirkulační.

2. Následkem toho obíhání vzduchu pociťuje se stejnoměrná teplota po celé místnosti — právě taková u okna, jaká jest u samých kamen; kamna i při největším žáru nesálají, an zevnější jich plášť nikdy s ohněm do styku nepřijde. — Kamna mohou u samého nábytku státi, aniž by týž škody vzal.

3. Že kamna „Helion“ musí býti ve svém výkonu mnohem vydatnější než kterákoli jiná kamna, sezná každý na prvý pohled, neboť mají dva pláště, následkem toho také dvakrát tak velkou výhřevní plochu než kamna jiná.

4. Kamna „Helion“ topí však nejen na svém povrchu, ona topí i uvnitř, ve svém středu, následkem čehož ten největší žár uprostřed kamen se vyvinujíc — který u jiných kamen do komína ubíhá — zde úplně se využitkuje, neboť ohřívá vzduch kamny proudící.

5. Regulace kamen jest velmi přesná, čistění nadmíru jednoduché.

6. Následkem všech těchto nepopiratelných předností jest úspora paliva a výkon těchto kamen tak velký, jaký posud u žádných jiných kamen dosažen nebyl.

7. Kamna „Helion“ jsou však i velice trvanlivá! Silné litinové součásti jsou zhotoveny ze specielní ohnivzdorné litiny ; šamotová vložka z nejlepsího ohnivzdorného šamotu sestává z jednotlivých cihelek, klínovitě do sebe zasazených, čímž obvyklému rozpraskání šamotu jest zabráněno.

8. Plášť nikdy následkem žáru lesk neztratí, poněvadž vrchní plášť nemůže do styku s ohněm přijití; tím stávají se kamna „Helion“ trvalou ozdobou každé místnosti.

9. V kamnech „Helion“ možno topiti každým palivem, uhlím všeho druhu od velikosti ořechu počínaje, dřívím, rašelinou, odpadky atd.

Kamna „Helion“ nejsou tudíž obyčejná plechová kamna s převodem kouře do spodní části, nýbrž sestavením těchto kamen dosaženo toho, co posud vždy jen přáním bylo, totiž: trvanlivá kamna se šamotovou vložkou, vyvozující rychlé, zdravé cirkulační teplo, při nepatrné spotřebě paliva.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1903, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. prosince 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.