Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se v minulosti odklízel sníh ze zasněžených kolejí v Alpách?

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Velké závěje sněhu na kolejích umí být velmi nebezpečné. Článek z roku 1903 vám přiblíží, jak se tehdy zapadané koleje čistily ve švýcarských Alpách.


Stroj na odklízení sněhu na dráze Gotthardské.

Na všech drahách a především na drahách horských musí se počítati s návaly sněhu, proti nimž pouhá síla parní lokomotivy ukazuje se často naprosto marnou.

Leckde musí býti pořízeny zvláštní veliké stroje na odstranění sněhu, které vlak před sebou tlačí, aby do spousty sněhové první vnikly a cestu vlaku uvolnily. Na dráze gotthardské, jedné z nejvyšších v Evropě, používá se zvláštního stroje, jenž zabírá celý železničný vůz.

Veliké nože tvoří v předu obrovské kolo, které se parou roztáčí, sníh kráji a na všecky strany rozhazuje.zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. prosince 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak se v minulosti odklízel sníh ze zasněžených kolejí v Alpách?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: