Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak využít saze jako užitečné hnojivo
původně vyšlo: Česká hospodyně 1910, autor Fr. Uher.

Prachové saze nemusí být jen nepříjemný odpad při spalování paliva, může to být i skvělé a levné hnojivo na zahrádku. Jak co nejlépe využít saze při hnojení vám poradí článek z roku 1910.


Saze jako hnojivo.

Velmi často vidíváme, že saze bývají vyhazovány do cest, ač zasluhují plného povšimnutí, neb slouží co výborné hnojivo, zejména pro zahrady a ovocné stromy.

Směs sazí 9 částí a 1 části soli dává výborné takové hnojivo pro zahrady. Smíšeninou tou pohnojené záhony na podzim anebo v zimě chráněny jsou před různými škůdci, zvláště mšicemi, neb rostliny na nich rostoucí pohádány jsou k rychlému vzrůstu.

Zejména osvědčila se směs ta k řepě salátové a mrkvi. Trávníky směsí tou za deště pohnojeny nabývají krásné, temně zelené barvy a bujně rostou. Také ovocným stromům na podzim anebo v zimě směsí tou pohnojeným výborně se daří.

I ke hnojení květin v květníkách jsou saze výtečným hnojivem. Za tím účelem naleje se na ně vařící voda, a když vychladla, zalévá se jí; rostliny takto hnojené bujně rostou a pestřeji kvetou. Pro mladé slabší květiny v zahradě doporučuje se také zalévání vodou, ve které směs tato v malém množství se nalézá, neb koncentrovaný roztok mohl by květinkám uškoditi.

Jest tedy úplně nemístné vyhazovati saze do cest a velmi prospěšno sazí takto s výhodou upotřebiti.

Saze hodí se také co velmi dobrá přísada do kompostu, ano i do hnoje vůbec.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1910, autor Fr. Uher.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. listopadu 2018

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým může oslovit statisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Jak využít saze jako užitečné hnojivo'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.