Rady našich babiček co pěstovat na malé zahrádce

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Česká hospodyně 1904, autor neuveden.
Máte malou zahrádku nebo třeba i jen větší truhlík na balkoně a chtěli byste si tam vypěstovat něco užitečného do kuchyně? Nechte si poradit od dávných hospodyněk v článku z roku 1904.
Následující text pochází z roku 1904

Kousek zahrádky

Jsou zahrádky tak malé a v tak špatné poloze, že se nevyplácí tam pěstovati zeleninu podle všech pravidel. Ale něco zeleniny pro denní potřebu do polévky můžeme si vždy vypěstovali a některé nejoblíbenější koření pro kuchyň.

Vysadíme tedy jeden neb dva keříčky estragonu, pravého vonného druhu, několik keříčku dymiánu a řádek pažítky (šnitlíku), anebo ještě lépe šalotek, z nichž můžeme později jak listí, tak i cibulky potřebovati.

Praktické jest, na malém prostoru založiti si záhonek smíšené zeleniny k denní potřebě. Záhonek jest asi 10 m dlouhý a 120 cm široký. Záhonek ten hnojí se hojně kompostem, dobře se přeryje a vysadí se pěti řadami zeleniny.

Na první řádek zasejeme 5 g kořenné petržele, na druhý 10 g poru. Sazeničky poru se obyčejným způsobem vypěstují v pařeništi a v patřičné vzdálenosti na hotový záhonek vysadí. Dostanem tak pěkné rostliny, jako se na trhu prodávají.

Por pro domácí potřebu nemusí býti nikterak silný. Tenčí por dostaneme, když semen poru přímo na záhonek vysejeme. Rýžky pro semeno dělají se hlubší, 7—8 cm. Po zasetí se semeno jen málo přikryje, tak že zůstanou rýžky otevřené a jak rostliny poporůstají, přihrnují se, aby docílil se dlouhý, bílý stonek.

Třetí řada na polévkovou zeleleninu se zaseje 5 g mrkve. Čtvrtá řada 5 g brukví, které tedy zůstanou tam, kde vyrostly, bez přesazování. Pátá řada zasejn se 100 g nízkého hrachu, nejlépe hrachem „zázrak americký“.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1904, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. března 2019


Diskuze k článku „Rady našich babiček co pěstovat na malé zahrádce“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.