Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Psí móda - pařížská novinka ze začátku minulého století, která se udržela dodnes

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Pokud si myslíte, že jsou módní oblečky pro psy novodobým vynálezem, tak vás zajisté překvapí náš článek z roku 1903. Souhlasíte s názorem, který měl tehdy jeho autor?


Modní zimní toiletta psů.

Pseudohumanita lidská vydává čím dále tím podivnější květy; roní slzy soucitu nad »němým světem bolesti«, zvířátky, a snaží se všemožně poleviti trapný osud jejich, ale ponechává klidně hladovícího dělníka milosrdenství božímu — když ta opravdová bída lidská často tak odporně páchne a do očí píchá!

A potom moda je moda, i při zvířátkách.

Taková moderní dáma pařížská, jíž slovo »chic« a všecko, co k němu směřuje, je jediným lidským i božským přikázáním, nemůže přece objeviti se na ulici se svým psíčkem, jenž by nebyl opatřen jinou toilettou, nežli jak ji moda přikazuje!

Rozumí se, že se nalezne množství jednotlivců i celých podniků, kteří této pošetilé vášni, oblékati zvířátka, holdují rádi z ohledů spekulativních, a tak »ubozí« psíkové mají v Paříži již své opravdové »maîtres de tailleurs«.

Dnes již neobjevují se v kruté zimě na ulicích pařížských psi bosí, ale v něžných botičkách, šitých zcela na nožku — co na tom, že vedle někomu roztrhanou obuví čiší mráz do kostí — to je jen člověk!

Ach — krutá ironie světa — člověk psovi závidějící!zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. listopadu 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Psí móda - pařížská novinka ze začátku minulého století, která se udržela dodnes


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: