Rady našich prababiček jak si usnadnit práci v kuchyni

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Hanka.
Dnes máme v kuchyni řadu elektrických pomocníků, dříve se naše prababičky musely spoléhat hlavně na svou šikovnost a zkušenosti. Máme tu pro vás řadu užitečných rad do kuchyně z roku 1929.
Následující text pochází z roku 1929

Kuchyňské praktiky

Když se nám při vařeni všechno dobře daří, že vše, jak se říká „jen klape”, není to dílem náhody; rozhoduje zde obratnost a čilost hospodyňky, hodnotnost materiálu, z něhož se pracuje, a ne naposledy i opravdu praktické pomůcky, jimiž si práci usnadňujeme.

Je mnoho různých praktik, jimiž si hospodyně při práci buď pomáhá, nebo jež ji zaručuji, že se její dílo opravdu podaří.

Rozválené těsto na příklad nejlépe přemístíme, ovineme-li je kol válečku a pak dáme na plech. Třená těsta, čím déle třeme, tím jsou kypřejší. Ovšem, že po upečení musíme opatrně vyklopit, aby se moučník nesrazil. Nejlepší pro toto pečení je pak forma s oddělitelným dnem, jež položením na nějakou nádobu se samo oddělí a nadzvedne.

V mnohých moučnících a cukroví záleží velmi na tom, jak je upraven sníh, který je součástí těsta. Vejce musí býti čerstvá a obvykle k bílku přidáváme špetku soli. Nejlépe se bílky šlehají v kotlíku, z nějž také potom celuloidovou škrabkou sníh nejsnáze vyjmeme.

Děláme-li z bílků sněhové pusinky nebo věnečky, nejprve polovinu cukru zašleháme a druhou mícháme vařečkou (na 1 bílek 7 dkg nejjemnějšího práškového cukru) a pak sáčkem s ozdobnou násadkou (obrázek) tvoříme pusinky nebo věnečky, jež necháme přes noc na povoskovaném plechu, a ráno pak ve vlahé troubě teprv pečeme. Ovšem sáčkem zdobíme i krémové dorty, šlehanou smetanu, majonézy a pod.

Čtverhranná forma pod tímto sáčkem je na moučníky a piškoty, jež krájíme na čtverce nebo obdélníčky. Nádobka před ní je na šlehání smetany. Smetana z ni nestříká ven jako z obyčejného hrnéčku, nepřijde tedy na zmar a je brzy hotova.

S pravé strany jsme vám položily vykrajovač těsta, velmi praktickou pomůcku každé kuchyně. Otáčením vykrajuje se jedno kolečko za druhým, takže pouhým pohybem vykrojíme jich celou řadu a těsto nezbude. Vykrajujeme tak koblihy, koláče a pod.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autorka Hanka.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. listopadu 2018


Diskuze k článku „Rady našich prababiček jak si usnadnit práci v kuchyni“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.