Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se na vzniku Československa podílela mafie?

původně vyšlo: Jsme svobodni 1919, autor neuveden.
Když se řekne mafie, tak vás určitě napadne nebezpečná zločinecká organizace. V době první světové války u nás ale působila zcela jiná mafie, která za použití nejnovějších technogií bojovala proti monarchii. S její odvážnou prací vás seznámí text z roku 1919.


Z činnosti naší »Maffie za války.

Br. Ludvík Očenášek, známý sokolský pracovník, podjal se za války krajně nebezpečného úkolu: zachycovati telefonické rozhovory mezi Berlínem, Vídní a Peští.

Ač sám byl vojín a po celý den byl zaměstnán, po tři měsíce pátral za nocí po telefonní lince, která státním rozhovorům těm sloužila a podařilo se mu ji posléz nalézti mezi Břevnovem a Košířemi. Protože se jednalo o pravidelné vyslechnutí a zachycení důležitých jak politických, tak vojenských rozhovorů, bylo nutno zříditi tajnou odbočnou stanici.

To vše se za účasti jiných ještě obětavců podařilo přese všechno pátrání policie státní i vojenské. Stanice uvedena byla v činnost tím způsobem, že opatřena zahrada s domkem v těsném sousedství cesty, po které dráty telefonické byly vedeny.

Zde svedl br. Ludvík Očenášek po větvích hrušky vlasovými dráty vedení od telefonní linky do podzemního kabelu až do přízemního domku, kde zřízena „přijímací stanice“.

Naše obrázky znázorňují tato místa. Podrobné a vysoce zajímavé vylíčení této manipulace, za kterou při prozrazení byl by jistě stihl br. Očenáška okamžitě trest smrti, bude vylíčeno ve zvláštní brožuře.

Je jisto, že br. Očenášek vykonal tímto obratným způsobem, uživ svých zralostí elektrotechnických, „Maffii“ velice platné služby, o nichž veřejnost ovšem zvěděli smí až teprve nyní.zdroj historického článku:
Jsme svobodni 1919, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. října 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak se na vzniku Československa podílela mafie?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: