Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Mříž, která měla chránit anglické poslance před ženami
původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.

Parlament Spojeného království Velké Británie a Severního Irska měl v minulosti velmi podivná pravidla ohledně žen. Článek z roku 1905 vás s nimi podrobně seznámí.


Zamřížené dámské okno v anglickém parlamentě.

S velikou energií vedou zástupkyně anglického ženského hnutí svůj boj za politickou rovnoprávnost. Není modernějšího hesla v Anglii mezi damami.

Z anglického veřejného života jsou dámy dosud úplně vyloučeny. Ani jako svědkyně sezení parlamentu účastniti se nemohou — v parlamentě jedná se s nimi opravdu zcela negentlemansky.

Sezením horní, panské sněmovny — lordů — přihlížeti jim naprosto nedovoleno a ve sněmovně poslanců — commons — mají sice svoji tribunu, ta však opatřena jest velikou mříží, skrze níž jedině možno jim do sněmovny se dívati.

Mříž tato zařízena byla milostivě r. 1836; v parlamentě vůbec se nesměly objeviti od r. 1778, kdy násilně byly z něho vypuzeny, což pro odpor jich plné 2 hodiny trvalo; po té dovolen jim vstup na oddělení až u stropu, odkudž dívaly se dolu korunním svícnem.

Sezení za mřížemi dámám anglickým ovšem po chuti není — uspořádaly tedy nedávno v samém parlamentě „výmluvnou" demonstraci, spojenou s demonstrací pro všeobecné volební právo, ženám odpírané, a byly zase násilně z parlamentu — vlastně ne ani z parlamentu, poněvadž podle úředního výnosu jsou mimo parlament — vyvedeny.

Ale zdá se, že ani anglický parlament, svého způsobu nejkonservativnější v celé Evropě, všeobecnému hnutí ženskému neodolá!původ historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. října 2018Debata k článku 'Mříž, která měla chránit anglické poslance před ženami'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.