Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Mříž, která měla chránit anglické poslance před ženami

původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.
Parlament Spojeného království Velké Británie a Severního Irska měl v minulosti velmi podivná pravidla ohledně žen. Článek z roku 1905 vás s nimi podrobně seznámí.


Zamřížené dámské okno v anglickém parlamentě.

S velikou energií vedou zástupkyně anglického ženského hnutí svůj boj za politickou rovnoprávnost. Není modernějšího hesla v Anglii mezi damami.

Z anglického veřejného života jsou dámy dosud úplně vyloučeny. Ani jako svědkyně sezení parlamentu účastniti se nemohou — v parlamentě jedná se s nimi opravdu zcela negentlemansky.

Sezením horní, panské sněmovny — lordů — přihlížeti jim naprosto nedovoleno a ve sněmovně poslanců — commons — mají sice svoji tribunu, ta však opatřena jest velikou mříží, skrze níž jedině možno jim do sněmovny se dívati.

Mříž tato zařízena byla milostivě r. 1836; v parlamentě vůbec se nesměly objeviti od r. 1778, kdy násilně byly z něho vypuzeny, což pro odpor jich plné 2 hodiny trvalo; po té dovolen jim vstup na oddělení až u stropu, odkudž dívaly se dolu korunním svícnem.

Sezení za mřížemi dámám anglickým ovšem po chuti není — uspořádaly tedy nedávno v samém parlamentě „výmluvnou" demonstraci, spojenou s demonstrací pro všeobecné volební právo, ženám odpírané, a byly zase násilně z parlamentu — vlastně ne ani z parlamentu, poněvadž podle úředního výnosu jsou mimo parlament — vyvedeny.

Ale zdá se, že ani anglický parlament, svého způsobu nejkonservativnější v celé Evropě, všeobecnému hnutí ženskému neodolá!


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. října 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.