Znáte promítací pohádky? Vaše děti je budou milovat

článek je inzerce, nejde o historický text
Hračkářství jsou dnes plná nejrůznějších hraček. Přesto bychom vás chtěli upozornit na jeden druh, který je v záplavách hraček se superhrdiny a postavami z animáků neprávem přehlížený. Jde o promítací pohádky, které si děti mohou samy promítat v pokojíčku a zažít s nimi neuvěřitelná dobrodružství.

Co je to pohádka?

Dnešní doba svádí k pocitu, že pravá „pohádka“ je úžasný film, který děti nehnutě sledují v kině, na televizní obrazovce nebo na displeji mobilu či tabletu. Skutečná pohádka je ale něco jiného.

Tohle o pohádkách kdysi napsal v knize Marsyas čili okraj literatury známý spisovatel Karel Čapek:


„Pohádka totiž není původně literatura; pohádka je povídání. Pravá lidová pohádka ne­vzniká tím, že ji národopisný sběratel zaznamená, nýbrž tím, že ji babička povídá dětem, člen kme­ne Yoruba členům kmene Yoruba nebo profe­sionální pohádkář auditoriu v arabské kavárně.

Skutečná pohádka, pohádka ve své pravé funkci je povídání v kruhu posluchačů. Rodí se z potřeby vypravovat a rozkoše naslouchat.

Vynález písma a knihtisku nás odcizil této původní a prastaré rozkoši; už nesedíme v kruhu, abychom viseli na rtech expertního povídače; čteme své noviny nebo svou knížku, což nás zbavuje pralidského puzení sesednout se a nechat se ukolébat mluve­ným slovem.

Proto skutečná pohádka žije jenom tam, kde ještě nepřevládlo cářství písma: u dětí a primitivů. Vedle anekdoty a hrdinného eposu je pohádka zbytek původní, předpísemné poesie, přednášené u ohně kmenového. Hrdinské epos ovšem už vymřelo; jen anekdoty a pohádky se udržely ve své velebné pravěkosti.“


Chtěli byste s dětmi zažít atmosféru pravé pohádky, o jaké Karel Čapek psal? Promítací pohádky vám něco takového umožní!

Jak fungují promítací pohádky?

Vlastně to není nic složitého. V podstatě je to speciální svítidlo na baterie, do kterého vložíte filmový kotouček s pohádkou. Pak už stačí jen šero, pohodlně se usadit v peřině a začít vyprávět příběh k obrázkům, které promítnete na stěnu.

Na začátku mohou vyprávět rodiče, ale časem mohou klidně děti naopak vyprávět své příběhy rodičům nebo sourozencům. Vše je tak jednoduché a bezpečné, že obsluhu „promítačky“ zvládnou i malé děti.

Nemusíte se ani bát, že časem nebude co promítat. Příběhů promítacích pohádek je velká řada a bude jen na vás, zda tentokrát vyhraje zajíc s kamarády, příhody z cirkusu, divoká zvířata nebo třeba tanečnice.

A pokud byste chtěli děti při sledování promítaných pohádek více vtáhnout do samotného děje, můžete jim k tomu pořídit i hračky postav z promítaných příběhů. S plyšákem, který právě prožil nějaké velké pohádkové dobrodružství, se bude vašim dětem krásně usínat.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
10. října 2023


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.