Znáte promítací pohádky? Vaše děti je budou milovat

článek je inzerce, nejde o historický text
Hračkářství jsou dnes plná nejrůznějších hraček. Přesto bychom vás chtěli upozornit na jeden druh, který je v záplavách hraček se superhrdiny a postavami z animáků neprávem přehlížený. Jde o promítací pohádky, které si děti mohou samy promítat v pokojíčku a zažít s nimi neuvěřitelná dobrodružství.

Co je to pohádka?

Dnešní doba svádí k pocitu, že pravá „pohádka“ je úžasný film, který děti nehnutě sledují v kině, na televizní obrazovce nebo na displeji mobilu či tabletu. Skutečná pohádka je ale něco jiného.

Tohle o pohádkách kdysi napsal v knize Marsyas čili okraj literatury známý spisovatel Karel Čapek:


„Pohádka totiž není původně literatura; pohádka je povídání. Pravá lidová pohádka ne­vzniká tím, že ji národopisný sběratel zaznamená, nýbrž tím, že ji babička povídá dětem, člen kme­ne Yoruba členům kmene Yoruba nebo profe­sionální pohádkář auditoriu v arabské kavárně.

Skutečná pohádka, pohádka ve své pravé funkci je povídání v kruhu posluchačů. Rodí se z potřeby vypravovat a rozkoše naslouchat.

Vynález písma a knihtisku nás odcizil této původní a prastaré rozkoši; už nesedíme v kruhu, abychom viseli na rtech expertního povídače; čteme své noviny nebo svou knížku, což nás zbavuje pralidského puzení sesednout se a nechat se ukolébat mluve­ným slovem.

Proto skutečná pohádka žije jenom tam, kde ještě nepřevládlo cářství písma: u dětí a primitivů. Vedle anekdoty a hrdinného eposu je pohádka zbytek původní, předpísemné poesie, přednášené u ohně kmenového. Hrdinské epos ovšem už vymřelo; jen anekdoty a pohádky se udržely ve své velebné pravěkosti.“


Chtěli byste s dětmi zažít atmosféru pravé pohádky, o jaké Karel Čapek psal? Promítací pohádky vám něco takového umožní!

Jak fungují promítací pohádky?

Vlastně to není nic složitého. V podstatě je to speciální svítidlo na baterie, do kterého vložíte filmový kotouček s pohádkou. Pak už stačí jen šero, pohodlně se usadit v peřině a začít vyprávět příběh k obrázkům, které promítnete na stěnu.

Na začátku mohou vyprávět rodiče, ale časem mohou klidně děti naopak vyprávět své příběhy rodičům nebo sourozencům. Vše je tak jednoduché a bezpečné, že obsluhu „promítačky“ zvládnou i malé děti.

Nemusíte se ani bát, že časem nebude co promítat. Příběhů promítacích pohádek je velká řada a bude jen na vás, zda tentokrát vyhraje zajíc s kamarády, příhody z cirkusu, divoká zvířata nebo třeba tanečnice.

A pokud byste chtěli děti při sledování promítaných pohádek více vtáhnout do samotného děje, můžete jim k tomu pořídit i hračky postav z promítaných příběhů. S plyšákem, který právě prožil nějaké velké pohádkové dobrodružství, se bude vašim dětem krásně usínat.



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
10. října 2023


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.