Zlobivé děti a špatná půda: důvody, proč česká veřejná hřiště nejsou travnatá

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Národní listy - 1915, autor neuveden.
Líbilo by se vám, kdyby bylo ve městech na dětských hřištích místo písku a plastu více zelené trávy? To samé si pro své děti přáli už naši předci. Článek z roku 1915 vám vysvětlí, proč taková hřiště tehdy naše města nebudovala. Myslíte, že by dnes bylo udržování zatravněného dětského hřiště jednodušší?
Následující text pochází z roku 1915

Proč nemáme trávníková dětská hřiště?

Správce městských sadů vinohradských, známý odborník p. Batěk, nám píše:

Nikoli poprvé ventilována tato otázka a ve včerejším čísle Vašeho denníku poukázáno i na cizinu, dokonce i na malé místo v Uhrách. Uvažovali jsme, ba i pokusy v ohledu tom jsme činili, by za písková hřiště byla zřízena travnatá, avšak praktické důvody nás vždy odradily.

V prvé řadě vadí založení trávníkových hřišť špatné složení naší půdy. Suchoparná, propustná břidlová půda, na které jen s největší obětí udržuje se náš pažit, není vhodná k upravení hřišť a míst, na kterých se denně ne sta, nýbrž tisíce dětí pohybují.

V týdnu by byla to Sahara. Podobná hřiště lze upraviti na hlinité, humusní prsti, kde kořen pevně zakotví a vzdor všemu udrží pastvinu při životě.

Pak musí býti k disposici značné plochy, jichž používání se střídá. Části se užívá, druhá se připravuje a třetí křísí opět k životu. Myslím, že déle než 14 dnů za naších poměrů by jedné části nebylo lze užívali.

A konečně byla by též nutna výchova našich dětí a jich dohledu, aby místo hraní a proskočení systematicky se hříště neničila.

Tak jako dnes, kdy u stromů vyrýpávají se ohromné jámy, až kořeny se odkryjí, kdy po všech cestách za dozoru rodičů a ošetřovatelek dělají se dolíky a písek maže se po lavicích nebo hází do trávníků za takových poměrů vůbec není myslitelno, že by travnatá hřiště se udržela.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1915, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. července 2020


Diskuze k článku „Zlobivé děti a špatná půda: důvody, proč česká veřejná hřiště nejsou travnatá“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.