Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Zlobivé děti a špatná půda: důvody, proč česká veřejná hřiště nejsou travnatá

původně vyšlo: Národní listy - 1915, autor neuveden.
Líbilo by se vám, kdyby bylo ve městech na dětských hřištích místo písku a plastu více zelené trávy? To samé si pro své děti přáli už naši předci. Článek z roku 1915 vám vysvětlí, proč taková hřiště tehdy naše města nebudovala. Myslíte, že by dnes bylo udržování zatravněného dětského hřiště jednodušší?


Proč nemáme trávníková dětská hřiště?

Správce městských sadů vinohradských, známý odborník p. Batěk, nám píše:

Nikoli poprvé ventilována tato otázka a ve včerejším čísle Vašeho denníku poukázáno i na cizinu, dokonce i na malé místo v Uhrách. Uvažovali jsme, ba i pokusy v ohledu tom jsme činili, by za písková hřiště byla zřízena travnatá, avšak praktické důvody nás vždy odradily.

V prvé řadě vadí založení trávníkových hřišť špatné složení naší půdy. Suchoparná, propustná břidlová půda, na které jen s největší obětí udržuje se náš pažit, není vhodná k upravení hřišť a míst, na kterých se denně ne sta, nýbrž tisíce dětí pohybují.

V týdnu by byla to Sahara. Podobná hřiště lze upraviti na hlinité, humusní prsti, kde kořen pevně zakotví a vzdor všemu udrží pastvinu při životě.

Pak musí býti k disposici značné plochy, jichž používání se střídá. Části se užívá, druhá se připravuje a třetí křísí opět k životu. Myslím, že déle než 14 dnů za naších poměrů by jedné části nebylo lze užívali.

A konečně byla by též nutna výchova našich dětí a jich dohledu, aby místo hraní a proskočení systematicky se hříště neničila.

Tak jako dnes, kdy u stromů vyrýpávají se ohromné jámy, až kořeny se odkryjí, kdy po všech cestách za dozoru rodičů a ošetřovatelek dělají se dolíky a písek maže se po lavicích nebo hází do trávníků za takových poměrů vůbec není myslitelno, že by travnatá hřiště se udržela.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1915, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. července 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.