Zajímavá ukázka klidu prezidenta Masaryka a stylu práce tehdejšího bulvárního tisku

původně vyšlo: Lidové noviny - 1928, autor D.
Zajímá vás, jak prezident Tomáš Garrigue Masaryk dokázal i ve vysokém věku zachovávat klid a rozvahu v nečekané situaci? Nebo jaké za dob první republiky panovaly vztahy mezi bulvárním a seriózním tiskem? To všechno vám na dávno zapomenuté epizodě ze života TGM ukáže článek z roku 1928.


President Masaryk v nebezpečí.

Ve Večerním Listě p. Stříbrného není nikdy nouze o sensaci, a tak tam také v sobotu byla pod hořejším názvem tučná zpráva tohoto znění:

»Pražská ulice zažila včera sensaci. President Masaryk přejížděl při tvé obvyklé vyjížďce na koni o 5. hod. odpolední náměstí před parlamentem. Náhle byla společnost překvapena neobyčejně prudkým sněžným vichrem.

President byl nucen s koně sestoupiti a utéci se před rozběsněnou vichřicí pod arkády parlamentní budovy. Generál Čeček telefonoval na Hrad pro auto, avšak president po utišení vichru sedl klidně na koně a pokračoval v projížďce.

Tato nezvyklá překážka, která se posud presidentovi nestala, přivábila přirozeně před parlament menší zástup chodců, kteří se zájmem pozorovali, jak president i v tak nečekané vichřici zachoval klid, a jako by se nic nestalo, vyčkal, jako všichni ostatní chodci, až se povětří utiší, načež se pružně vyhoupl na koně a zdravě přítomné promoklé chodce, odklusal vesele z náměstí.«


— Jak vidět, ono tu teda — jako obyčejně ve Večerním Listě — o žádnou sensaci vlastně nejde. Večerní List tady své čtenáře trochu namočil: Jaképak nebezpečí, že se pan president dostal do deště a že se schoval pod arkády parlamentu!

To se nám věru zdá větším nebezpečím, že se k vůli tomu dešti octl pod takovým tučným nadpisem v Stříbrného listě.

Doufejme však, že president i v této ještě nebezpečnější situaci, než byl páteční déšť, zachoval klid a jako by se nic nestalo, vyčkal, jako ostatní lidé, až se po téhle senzační zprávě povětří utiší, načež se pružně vyhoupl na koně, a zdravě namočené čtenáře vesele odklusal zpod arkád Večerního Listu.


Poznámka Bejvávalo.cz:
Popisovaná historika, kdy se prezident Tomáš Garrigue Masaryk „pružně vyhoupl na koně“, je z února roku 1928. V té době bylo T.G.M. již téměř 78 let!


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1928, autor D.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. ledna 2023


Diskuze k článku „Zajímavá ukázka klidu prezidenta Masaryka a stylu práce tehdejšího bulvárního tisku“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.