Varování před neslušným hospodským a jeho volnomyšlenkářskou hospodou

původně vyšlo: Ječmínek - 1912, autor V.
Zážitek z dovolené může zkazit všelicos. Například ubytovat se v hostinci, kde se podle vás sám majitel podniku chová zcela nevhodně a urážlivě. Protože ale v roce 1912 ještě nebyl Facebook ani jiné sociální sítě, tak takovému zklamanému výletníku nezbylo než si postěžovat v katolických novinách.


Pokrokářská mravnost

Ku konci mé dovolené zajel jsem do vesnice Bouzova, abych si prohlédl památnosti hradu Búzova.

Z poslední stanice Moravičan došel jsem do Bouzova asi o půl 8. hodině večer. K přenocování doporučen mně byl hostinec p. A. Zašel jsem tedy do naznačeného hostince, usedl za stůl a poručil večeři.

Zatím přicházeli hosté mladí i starší. K starším hostům přisedl hostinský, aby je bavil. Z řeči bylo rozuměti, že hostinský jest pokrokář a zarytý protiklerikál.

Také jsem se dověděl, že jest v obci radním, že za měsíc jsou volby a proto p. radnímu Adámkovi teče do bot ze strachu před vyhazovem.

Nějakou dobu řeč hostinského nesla se prostředně hospodským tonem, za chvíli však začal vyprávěti všelijaké tak neslušné a nemravné anekdoty, že slušný člověk musel si nad tím odplivnout. Mládež u vedlejšího stolu naslouchala s otevřenými ústy svého umravňovatele.

Tento pán nebral žádný zřetel na přítomné hosty cizí. Bezpochyby se domýšlel svým pokrokářským rozumem, že všichni jsou podle jeho vzoru. Upozorňujeme na to občany bouzovské, aby p. hostinského přivedli k pravému poznání, že takovým způsobem znemravňuje zvláště přítomnou mládež, a aby mu to zapověděli.


Původní zdroj historického článku:
Ječmínek - 1912, autor V.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. července 2020


Diskuze k článku „Varování před neslušným hospodským a jeho volnomyšlenkářskou hospodou“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.