Tragédie v Rusku: smrt hladem celé rybářské vesnice včetně dětí

původně vyšlo: Obrana venkova - 1913, autor neuveden.
Život rybářů žijících na vzdálených ostrovech je velmi těžký a nic neodpouštějící. Článek z roku 1913 vám představí mimořádně tragický osud všech obyvatel jedné rybářské vesnice z ostrova Novaja Zemlja na severu Ruska, kterému nebyly ušetřeny ani ženy a děti rybářů.


Tragedie rybářské vesnice.

Z ostrova Novaja Zemlja přichází zpráva o strašné tragedii; odříznuta od veškerého světa a tím veškeré pomoci, vedla malá rybářská vesnice strašný boj se smrtí hladem, který skončil tím, že celá osada, na sto rybářských rodin, boji podlehla.

Před 4 lety zřídila rybářská společnost z Archandělska na Novajej Zemlji sklad a brzy vzkvetla tu celá osada. V nepravidelných lhůtách byla odlehlá vesnice navštěvována loďmi rybářské společnosti, které zásobovaly obyvatele vším potřebným k životu a výtěžek lovů odvážely do Ruska.

Poslední zima však byla neobyčejně tuhá; bylo nemožno získati nových zásob a protože také moře zamrzlo, nemohli si opatřovati rybáři potravu lovem. V Rusku neměli dlouho zpráv o malé osadě, teprve před nedávném, když navštívila ostrov vědecká výprava, byla objevena strašná tragedie rybářů.

Ani jednoho tvora živého nebylo v osadě. Chaty byly pusty a prázdny větrem na polo rozmetány, ale venku byly kostry rybářů, žen i dětí. Ležely tam, kam umírající bezvládně klesli. V jedné chatě byl nalezen denník jednoho rybáře, který prostými slovy popsal poslední hrozné hodiny nešťastníků.

Mezi posledními záznamy jest: „Naše zásoby jsou vyčerpány. Dnes se nám zdálo, že přijíždí loď, ale byl to jen sen. Je to hrozné, viděti naše děti umírati hladem. Přijdou, žebrají o něco k snědku, ale my nemáme ničeho, ničeho“.

Později píše: „Děti jsou mrtvy. Už žijí jen čtyři rybáři a dvě ženy. Naše útrapy jsou nepopsatelny. Dva muži právě zemřeli. Pokoušeli se utišiti hlad masem z těl mrtvých druhů“.

Poslední řádky denníku znějí: „Já Genov, jsem posledním, který zůstal živ a ač jsem velice sláb, píši přece tyto řádky. Třesu se a ruce i oči vypovídají mi službu. . .“


Původní zdroj historického článku:
Obrana venkova - 1913, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. června 2020


Diskuze k článku „Tragédie v Rusku: smrt hladem celé rybářské vesnice včetně dětí“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.