Telefonování ve vlaku: originální řešení z roku 1902

původně vyšlo: Věda a práce - 1902, autor neuveden.
V dnešní době mobilů je telefonování z vlaku zcela běžnou záležitostí. Napadlo by vás ale, že to bylo možné již na začátku minulého století? Článek z roku 1902 vám popíše chytrý způsob, díky kterému se už tehdy v Anglii dalo z vlaků telefonovat.


Telefonování ve vlaku

Telefonování z rychlovlaků zařídily anglické společnosti drah, nebo se dle zpráv anglických časopisů prováděním této myšlénky právě zabývají.

Účelem zařízení tohoto jest umožniti telefonický rozhovor cestujících ve vlaku s kýmkoli. Myšlénka ta není nová, ale původně mělo se za to, že bude možno zprostředkovati mluvení nebo telegrafování z jedoucího vlaku.

To byl arci požadavek velmi smělý, na nějž si nynější anglický projekt ani zdaleka netroufá; umožňujeť telefonování pouze na stanicích, jež bývají u rychlíků z pravidla značně od sebe vzdáleny, a mimo to trvá zastávka v nich velmi krátce.

Aby bylo přece možno i tuto krátkou chvilku využitkovati plně, sbírá zřízenec vlaku mezi jízdou od cestujících přihlášky k telefonování, zaznamená jména města, číslo dotyčného abonenta atd. pro každou rozmluvu na zvláštní papír, který hodí při projíždění nejbližší stanice úředníkovi.

Tento podá na nejbližší stanici, v níž onen vlak staví, zprávu o žádaných rozhovorech; zde pak připraví se vše tak, aby byl již při vjíždění vlaku do stanice vůz, v němž jest zařízena telefonní stanice, ihned připojen k telefonní síti a s rozmluvou mohlo býti neprodleně započato.


Původní zdroj historického článku:
Věda a práce - 1902, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. června 2020


Diskuze k článku „Telefonování ve vlaku: originální řešení z roku 1902“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.