Tajemné rudé růže, zalévané krví

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Národní listy - 1898, autor neuveden.
Milujete růže? V tom případě vás jistě zaujme, jaké podivné speciální výživě vděčí některé rudé růže za svou intenzivní barvu. Prozradí vám to článek z roku 1898.
Následující text pochází z roku 1898

Růže a krev.

Po dlouhá leta jsou sady Vatikánu proslaveny svými nádhernými růžemi, jež kvetou tak bujné a skvějí se tak temnou červení, podobnou černavému sametu a vydávají tak podivnou vůni, že právem počítají se k nejskvostnějším výrobkům růžové kultury celé Evropy.

Pro milovníky růží bude zajímavo zvědět, co jakýs Angličan slídící po věčném městě vypátral o těch tak zvaných »černých růžích Vatikánu«. Onen Angličan totiž tvrdí, že prý papežský zahradník tyto růže zalévá krví. Bezpochyby snad to nebude krev lidská.

Také v Anglii existuje neobyčejně krásná květina, o níž jde pověst, že se daří toliko na půdě zmrvené lidskou krví. Květina ta nazývá se »Bloody Flower of Newmarket«. Roste toliko poblíže Newmarketu, známého svými koňskými dostihy a sice ve prastarém příkopě kolem města.

V tomto příkopě, jenž bránil přístup k městským hradbám a v němž prý pohřbeno na tisíce lidských mrtvol vyrůstá tato krvavá květina v největší nádheře. Má velké pětiklanné květy, křiklavě purpurové barvy a dužnaté, ostny pokryté listy, z nichž po zranění plyne hustá bílá šťáva. Kvete v červnu a v červenci v ohromném množství a v tuto dobu na sta lidí z města putuje k »ďáblovému příkopu«, aby trhali skvoucí krvavé květy.

Růže Vatikánu a krvavé květy newmarketské však nejsou jedinými rostlinami, o nichž se vypravuje, že děkují svoji slávu půdě zmrvené krví, aneb dokonce lidskými těly. Tak prý také oblíbené likéry »Benediktina« a »Chartreu« pocházejí z hroznů, jež vyrostly na starých pohřebištích.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1898, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. prosince 2022


Diskuze k článku „Tajemné rudé růže, zalévané krví“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.