Sebevražda v parlamentu: život, ukončený výstřelem z pistole

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Národní listy - 1899, autor neuveden.
Sebevražda je vždy tragická a pro okolí sebevraha i šokující událost. Zajímá vás, proč se přímo na půdě vídeňského parlamentu zastřelil český rodák Karel Přibyl? Prozradí vám to náš článek z roku 1899.
Následující text pochází z roku 1899

Sebevražda strojníka v parlamentu.

Z Vídně sdělují: První strojník v parlamentu pan Karel Přibyl na dnešek v noci se zastřelil.

Přibyl, jenž bydlil v budově parlamentu, byl ještě večer se svojí chotí a nevlastní dcerou v hostinci, odkud se vrátil před 10. hodinou. Ráno nalezli ale jeho lože prázdné. Hledán po celé budově, až konečně nalezen ve strojovně parlamentu jako mrtvola.

Vypálil si z revolveru ránu do pravého spánku, i musil býti dle úsudku lékaře okamžité mrtev. Přibyl žil ve spořádaných finančních poměrech. Příčinou sebevraždy byly prý domácí rozbroje. Tak se aspoň vypráví.

Před málo ještě dny dlel Přibyl v lázních toušeňských u Brandýsa nad Labem, kdež právě pro svoji veselou povahu a humorem kořeněný hovor byl hostům ostatním milým společníkem. Byl rodilý Čech, ale ve Vídni dlel od dlouhých už let.

Stroj mistrem v parlamentu byl Karel Přibyl od 15 let a byl u všech, kteří s ním co činiti měli, pro ochotu svoji oblíben. Před deseti lety oženil se s vdovou po majoru, jež měla dceru z prvního manželství.

Nové manželství nebylo ale nijak šťastné. Byly v něm časté sváry, jež doháněly někdy Přibyla, jehož služné činilo přes 120 zl. měsíčně, k výbuchům vášnivým. Včera večer před sebevraždou pohádal se Přibyl s manželkou a dcerou svou tak prudce, že úřadník Gehringer, jenž v sousedním bytu bydlil, přikročil a hleděl Přibyla ukonejšiti.

Tento volal prý, že musí dceru svoji zastřeliti. Místo toho ale odkvapil a sice, jak se později zjistilo, do topírny strojovny, kde se zastřelil a kde ráno mrtvola jeho byla nalezena.

Jest to druhá sebevražda v budově parlamentu. Před lety zastřelil se tam na schodech, vedoucích do ulice Stadionový muž, jenž byl před tím jako posluchač s gallerie schůzi říšské rady sledoval.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1899, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. září 2020


Diskuze k článku „Sebevražda v parlamentu: život, ukončený výstřelem z pistole“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.