Sebevražda v parlamentu: život, ukončený výstřelem z pistole

původně vyšlo: Národní listy - 1899, autor neuveden.
Sebevražda je vždy tragická a pro okolí sebevraha i šokující událost. Zajímá vás, proč se přímo na půdě vídeňského parlamentu zastřelil český rodák Karel Přibyl? Prozradí vám to náš článek z roku 1899.


Sebevražda strojníka v parlamentu.

Z Vídně sdělují: První strojník v parlamentu pan Karel Přibyl na dnešek v noci se zastřelil.

Přibyl, jenž bydlil v budově parlamentu, byl ještě večer se svojí chotí a nevlastní dcerou v hostinci, odkud se vrátil před 10. hodinou. Ráno nalezli ale jeho lože prázdné. Hledán po celé budově, až konečně nalezen ve strojovně parlamentu jako mrtvola.

Vypálil si z revolveru ránu do pravého spánku, i musil býti dle úsudku lékaře okamžité mrtev. Přibyl žil ve spořádaných finančních poměrech. Příčinou sebevraždy byly prý domácí rozbroje. Tak se aspoň vypráví.

Před málo ještě dny dlel Přibyl v lázních toušeňských u Brandýsa nad Labem, kdež právě pro svoji veselou povahu a humorem kořeněný hovor byl hostům ostatním milým společníkem. Byl rodilý Čech, ale ve Vídni dlel od dlouhých už let.

Stroj mistrem v parlamentu byl Karel Přibyl od 15 let a byl u všech, kteří s ním co činiti měli, pro ochotu svoji oblíben. Před deseti lety oženil se s vdovou po majoru, jež měla dceru z prvního manželství.

Nové manželství nebylo ale nijak šťastné. Byly v něm časté sváry, jež doháněly někdy Přibyla, jehož služné činilo přes 120 zl. měsíčně, k výbuchům vášnivým. Včera večer před sebevraždou pohádal se Přibyl s manželkou a dcerou svou tak prudce, že úřadník Gehringer, jenž v sousedním bytu bydlil, přikročil a hleděl Přibyla ukonejšiti.

Tento volal prý, že musí dceru svoji zastřeliti. Místo toho ale odkvapil a sice, jak se později zjistilo, do topírny strojovny, kde se zastřelil a kde ráno mrtvola jeho byla nalezena.

Jest to druhá sebevražda v budově parlamentu. Před lety zastřelil se tam na schodech, vedoucích do ulice Stadionový muž, jenž byl před tím jako posluchač s gallerie schůzi říšské rady sledoval.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1899, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. září 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.