Rok 1935: Skutečný důvod utiskování Židů v hitlerovském Německu?

rubrika: historické články / historické události, původně vyšlo: České slovo - 1935, autor neuveden.
Postoj společnosti k Židům býval v minulosti často složitý, ale Německo pod vládou Adolfa Hitlera dalo státem řízenému antisemitismu zcela nový a děsivý rozměr. Historický článek z roku 1935 vám ukáže, jako to vše začalo a co se za tehdejší kampaní proti Židům ve skutečnosti skrývalo.
Následující text pochází z roku 1935

Antisemitský boj se opět rozpoutává

Do Berlína se nesmí nastěhovat ani jediný žid - Židé »hanobí rasu«

V Německu boj proti židům neustal. Není již pochyby, že za demagogickými antisemitskými hesly, jež vzněcují a zapalují vášně širokých davů, se má skrýti vlastní tíseň říše, jejíž situace se zhoršuje den ze dne. Aby zájem od vlastních těžkostí byl i nadále odpoutáván, pokračuje se v politice čisté rasy.

Státní úřady vydají zákaz, kterým bude židům znemožněno přistěhovati se do Berlína. Podle úředních statistik přistěhovalo se za minulá dvě leta 20.000 židů z Provincie do hlavního města a jenom 2000 židů opustilo Berlín.

Skutečnost, že tak mnoho židů opouští vesnice, malá města a provinční centra, aby se usadili v Berlíně, je s židovského hlediska snadno pochopitelné.

Židé se totiž domnívají, že v milionovém městě budou pravděpodobně méně vystaveni antisemitskému štvaní a snáze ujdou pozornosti, nežli v provinčních městech, kde antisemitské manifestace byly neobyčejně agresivní a v poslední době se ještě přiostřily.

Jinak se v zatýkání t. zv. »hanobitelů německé rasy« pokračuje. Ve Vratislavi bylo opět několik židů a žen vzato do vazby »pro ohrožování veřejné bezpečnosti a pořádku v souvislosti s hanobením rasy«. Ve vazbě vratislavské policie je nyní celkem 15 osob, zatčených pro zmíněný »delikt«.

Z téhož důvodu zatkla policie v Halle v minulých dnech 13 osob. Hakenkrajclerský tisk si zvláště pochvaluje přiklad, který dal starosta krajského města Wittlich na Mosele. Ohlásil totiž usnesení obecní rady, podle něhož nesmí se do města přistěhovati žádný žid, žid nesmí si tam zakoupiti dům nebo pozemek, přátelům židů nesmí býti zadána žádná obecní dodávka a nakupování u židů je považováno za zradu.


Původní zdroj historického článku:
České slovo - 1935, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. srpna 2022


Diskuze k článku „Rok 1935: Skutečný důvod utiskování Židů v hitlerovském Německu?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.