Rok 1930: Drastické „definitivní řešení“ nezaměstnanosti v socialistickém Rusku

rubrika: historické články / historické události, původně vyšlo: Český Lloyd - 1930, autor neuveden.
7. listopad 1917 mnozí dodnes pokládají za datum, který v Rusku přinesl nový a šťastný svět pro všechny dělníky, rolníky a pracující inteligenci. Historický článek z roku 1930 vám ukáže, jak se v době celosvětové krize v SSSR žilo nezaměstnaným a jak jejich těžkou situaci „vyřešila“ komunistická vláda.
Následující text pochází z roku 1930

Hrozivý vzrůst nezaměstnanosti v celém světě.

Nezaměstnanost se stává hlavní otázkou evropského hospodářství. Letní sezona nepřinesla značnější oživení zaměstnanosti a podzim je doprovázen obvyklým vzrůstem nezaměstnanosti.

Na prvém místě, mimo americké Spojené Státy, stojí Německo, kde koncem září bylo napočteno již 3,030.000 nezaměstnaných proti 2,873.000 koncem srpna. Z celkového počtu 10.5 mil. německých průmyslových dělníků je letos pouze 6.4 mil. plně zaměstnáno.

Na druhém místě co do počtu nezaměstnaných jest Anglie, kde začátkem října bylo napočteno 2,161.689 nezaměstnaných. Všechna opatření podniknutá Mac Donaldovou vládou nepřinesla prozatím žádných výsledků a otázka nezaměstnanosti je problémem, kolem něhož bude veden boj a agitace při volbách do parlamentu, očekávaných v nedaleké budoucnosti.

V Polsku, na rozdíl od druhých států, nastal na podzim nevelký pokles počtu nezaměstnaných, dne 15. září bylo zaregistrováno 172.152 osob. Pokles je však mnohem menší, než tomu obyčejně na podzim v Polsku bývá. Loni bylo v téže době pouze 90.000 nezaměstnaných.

Italie měla začátkem září 376.000 dělníků bez práce, což je o 34.000 více než v srpnu. V Rakousku bylo v téže době 152.340 nezaměstnaných, t. j. o 2.400 více než měsíc před tím. Ve Švýcarsku vzrostla nezaměstnanost o 200 osob na 10.400.

V Československu bylo v srpnu 88.005 nezaměstnaných vůči 77.309 v červenci. Ve Spojených státech není počet nezaměstnaných přesně znamenán, avšak podle různých odhadů je letos na podzim určován číslicí 3—6 milionů.

Jak dalece tento výpočet odpovídá skutečnosti, je nesnadno říci, avšak lze konstatovati, že poslední odhady dávají větší počet nezaměstnanosti než v létě. Státem, který netrpí nezaměstnaností, jest Francie, kde podle slov ministerského předsedy Tardieua počítá se nyní všeho všudy 1.000 nezaměstnaných.

Francie nebyla ostatně nikdy zemí, kde by panovala nezaměstnanost, což lze vysvětliti tím, že tam pracuje mnoho zahraničních dělníků, kteří nastane-li pokles konjunktury a nedostatek práce, odjíždějí domů, nebo do Francie ani nejedou.

Jediný stát, který oznámil, že nezaměstnanost v něm je likvidována, je Sovětský svaz.

Tam byl totiž vydán dekret o zrušení pomoci nezaměstnanému dělnictvu. Skutečnost v SSSR je však poněkud jiná.

Sovětská Vláda ohlašuje, že v jejích podnicích je mnoho míst pro dělnictvo, poněvadž pracovní síly se snaží z podniků utéci. Zároveň však na bursách práce jsou zapsány statisíce dělníků.

Nezkoumajíc příčiny takového zvláštního zjevu, sovětská vláda zrušila jakoukoli pomoc nezaměstnaných a nařídila, aby všichni dělníci byli posláni do práce, třeba i do oborů, v nichž nejsou zapracováni.

Tímto způsobem bylo tedy v SSSR rozhodnuto, že není nezaměstnanosti a statistika nezaměstnaných v budoucnosti také nebude vedena.


Původní zdroj historického článku:
Český Lloyd - 1930, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. listopadu 2022


Diskuze k článku „Rok 1930: Drastické „definitivní řešení“ nezaměstnanosti v socialistickém Rusku“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.