Rok 1930: Děsivá nehoda aneb proč za jízdy nepřeskakovat do druhého auta

původně vyšlo: České slovo - 1930, autor neuveden.
V akčních filmech běžně vidíme, jak hlavní hrdina za přeskakuje z jednoho rychle jedoucího auto do druhého. Jak vám ale ukáže článek z roku 1930, tak v reálném životě podobné kaskadérské kousky mohou skončit velmi tragicky. Zajímá vás, co přesně se tehdy stalo?


Skákal z auta do druhého za děvčaty a byl zabit

Strašlivé neštěstí na silnici v Nové Bělé. - Zachycen a odmrštěn přímo pod kola druhého auta. - Hlava mu byla rozdrcena. - Auto převrácené v příkopě.

Včera v 1 hodinu odpoledne na okresní silnici před Novou Bělou přijížděla od Hrabové do Nové Bělé dvě nákladní auta, naložená cihlami a to značky P-956, které řídil majitel autodopravy Eduard Hladný z Vítkovic, a značky R-1815, patřící velkostatku bratři Pravdových z Kunčic n. O. a které řídil šofér Frant. Bastinec.

Obě auta vozila cihly z Pravdova velkostatku na jistou stavbu v Brušperku a jela rychlostí asi 15 km. Hladný se pojednou rozhodl, že druhé auto předjede. Když je míjel, všiml si pomocník Hladného, 30letý Fr. Zranžila z Vítkovic, že v Bastincově autě sedí dvě známá děvčata, se kterými nakládal na velkostatku cihly a rozhodl se, že pojede s nimi.

Náhle otevřel dvířka auta a vyskočil. Hladný a druhý muž se pak již o něho nestarali. Teprve asi po 80 m potkali cyklistu, který spatřil, jak s auta vyskočil muž na silnici a zůstal ležeti a v zápětí nato již druhé auto převrátilo se do příkopu.

Dal Hladnému znamení a když zastavili a doběhli na místo, kde ležel Zranžila, naskytnul se jim hrozný obraz. Zranžila ležel na silnici s rozdrcenou lebkou, z níž vyhřezl mozek, v tratolišti krve a také pravou nohu měl rozdrcenou. Přivolaný lékař zjistil jedině příčinu smrti.

Pak dostavil se z četnické stanice ze Staré Bělé strážmistr Jašek, který případ podrobně vyšetřil a četnická pátrací stanice z Mor. Ostravy, aby místo neštěstí fotografovala. Kolem jedoucí vůz pohřebního spolku »Concordia« mrtvolu dovezl do márnice na hřbitově ve Vítkovicích.

Strážmistr Jašek zjistil, že Zranžila z auta vyskočil dozadu a v zápětí nato byl již levou boční stěnou auta zachycen, asi třikrát obrácen, vržen na zadní kolo a to ho odmrštilo přímo před kola druhého auta, které ho rozdrtilo, šofér Bastinec zpozoroval sice v poslední chvíli nebezpečí a stočil svůj stroj prudce doleva.

Následkem toho vletěl do příkopu, přerazil strom a pak se auto převrátilo na levý bok. Tím však neštěstí neodvrátil. Zranžila ležel již na silnici mrtev. V Bastincově autě bylo jedno děvče, Marie Palásková z Kunčiček č. 49, lehce zraněno střepinami skla.

Na místo neštěstí dostavilo se veliké množství lidí i z dalekého okolí.


Původní zdroj historického článku:
České slovo - 1930, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. září 2021


Diskuze k článku „Rok 1930: Děsivá nehoda aneb proč za jízdy nepřeskakovat do druhého auta“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.