Rok 1930: Děsivá nehoda aneb proč za jízdy nepřeskakovat do druhého auta

původně vyšlo: České slovo - 1930, autor neuveden.
V akčních filmech běžně vidíme, jak hlavní hrdina za přeskakuje z jednoho rychle jedoucího auto do druhého. Jak vám ale ukáže článek z roku 1930, tak v reálném životě podobné kaskadérské kousky mohou skončit velmi tragicky. Zajímá vás, co přesně se tehdy stalo?


Skákal z auta do druhého za děvčaty a byl zabit

Strašlivé neštěstí na silnici v Nové Bělé. - Zachycen a odmrštěn přímo pod kola druhého auta. - Hlava mu byla rozdrcena. - Auto převrácené v příkopě.

Včera v 1 hodinu odpoledne na okresní silnici před Novou Bělou přijížděla od Hrabové do Nové Bělé dvě nákladní auta, naložená cihlami a to značky P-956, které řídil majitel autodopravy Eduard Hladný z Vítkovic, a značky R-1815, patřící velkostatku bratři Pravdových z Kunčic n. O. a které řídil šofér Frant. Bastinec.

Obě auta vozila cihly z Pravdova velkostatku na jistou stavbu v Brušperku a jela rychlostí asi 15 km. Hladný se pojednou rozhodl, že druhé auto předjede. Když je míjel, všiml si pomocník Hladného, 30letý Fr. Zranžila z Vítkovic, že v Bastincově autě sedí dvě známá děvčata, se kterými nakládal na velkostatku cihly a rozhodl se, že pojede s nimi.

Náhle otevřel dvířka auta a vyskočil. Hladný a druhý muž se pak již o něho nestarali. Teprve asi po 80 m potkali cyklistu, který spatřil, jak s auta vyskočil muž na silnici a zůstal ležeti a v zápětí nato již druhé auto převrátilo se do příkopu.

Dal Hladnému znamení a když zastavili a doběhli na místo, kde ležel Zranžila, naskytnul se jim hrozný obraz. Zranžila ležel na silnici s rozdrcenou lebkou, z níž vyhřezl mozek, v tratolišti krve a také pravou nohu měl rozdrcenou. Přivolaný lékař zjistil jedině příčinu smrti.

Pak dostavil se z četnické stanice ze Staré Bělé strážmistr Jašek, který případ podrobně vyšetřil a četnická pátrací stanice z Mor. Ostravy, aby místo neštěstí fotografovala. Kolem jedoucí vůz pohřebního spolku »Concordia« mrtvolu dovezl do márnice na hřbitově ve Vítkovicích.

Strážmistr Jašek zjistil, že Zranžila z auta vyskočil dozadu a v zápětí nato byl již levou boční stěnou auta zachycen, asi třikrát obrácen, vržen na zadní kolo a to ho odmrštilo přímo před kola druhého auta, které ho rozdrtilo, šofér Bastinec zpozoroval sice v poslední chvíli nebezpečí a stočil svůj stroj prudce doleva.

Následkem toho vletěl do příkopu, přerazil strom a pak se auto převrátilo na levý bok. Tím však neštěstí neodvrátil. Zranžila ležel již na silnici mrtev. V Bastincově autě bylo jedno děvče, Marie Palásková z Kunčiček č. 49, lehce zraněno střepinami skla.

Na místo neštěstí dostavilo se veliké množství lidí i z dalekého okolí.


Původní zdroj historického článku:
České slovo - 1930, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. září 2021


Diskuze k článku „Rok 1930: Děsivá nehoda aneb proč za jízdy nepřeskakovat do druhého auta“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.