Rok 1924: Podivné řešení sněhové kalamity v Bratislavě

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Lidové noviny - 1924, autor št.
Odklízení velké sněhové nadílky z ulic při sněhové kalamitě patří mezi složité úkoly pro každé vedení města. Když se to v roce 1924 stalo v Bratislavě, tak se tehdejší radnice rozhodla pro velmi zvláštní řešení-neřešení problému se sněhem. Více v dobovém článku z Lidových novin.
Následující text pochází z roku 1924

Sníh v Bratislavě

Bratislava 3. ledna.

Sníh na bratislavských ulicích, kterého letos napadlo neobyčejně velké množství, zůstane ležet až do jara, dokud ho neodklidí svými paprsky slunce.

Rozhodla tak městská finanční komise, která se otázkou odklizení sněhu, zejména pak otázkou nákladu na něj zabývala. Povolila případným dělníkům, to jest nezaměstnaným, žádané zvýšení mzdy z 1 na 3 Kč za hodinu, čímž získá sice místo dosavadních 60 dělníků 300, ale zároveň rozhodla, že sníh bude nyní odstraňovat, přesněji řečeno neodstraňovat systematicky.

Z ulic, kde je malá frekvence, nebude sníh vůbec odvezen. V jiných dosti širokých ulicích bude navršen na vysoké hromady na jedné straně, aby mohly povozy jezdit. Místy bude odstraňován tak, aby jen povozy mohly jezdit.

Pouze v docela úzkých ulicích vnitřního města, kde je doprava úplně znemožněna, bude sníh odvezen na nejbližší volné místo a tam až do jara ponechán.

S prováděním tohoto odklizovacího plánu bylo již započato a na náměstí před bratislavskou radnicí vznikly již základy nové babylonské sněhové věže.

K tomuto rozhodnuti pohnulo městskou finanční komisi dosavadní odstraňování sněhu, řízené městským hospodářským úřadem, které naprosto ztroskotalo, ač vyžádalo půl milionu Kč nákladu.

Město tímto novým řešením jistě ušetří značnou částku, ale je jiná otázka, jak to bude na bratislavských ulicích vypadat, až nastane náhlá obleva.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1924, autor št.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. ledna 2021


Diskuze k článku „Rok 1924: Podivné řešení sněhové kalamity v Bratislavě“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.