Rok 1924: České korunovační klenoty: Jak vypadají, kde jsou uložené a jak jsou chráněné před zloději?

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Lidové noviny - 1924, autor čch.
Byli jste se podívat na právě vystavovanou svatováclavskou korunu? Pokud se vám nechce na české korunovační klenoty čekat několik hodin ve frontě, tak vás možná potěší zajímavý článek z roku 1924, popisující způsob a místo uložení korunovačních klenot i jejich vzhled a jedinečné zdobení.
Následující text pochází z roku 1924

Jak jsou uloženy korunovační klenoty české.

O bezpečnost korunovačních klenotů českých je dostatečně postaráno.

Jsou uloženy v korunní komoře v chrámu sv. Víta na hradě pražském. Do komory vchází se kaplí sv. Václava. Dveře korunní komory jsou zhotoveny ze železa a mají sedm zámků, k nimž klíče má sedmero strážců. Od železných dveří nutno vystoupiti po točitých schodech ke dveřím dubovým.

Na stěnách komory jsou vymalovány ve štítcích tyto znaky: svatováclavská orlice, český lev, moravská kostkovaná orlice, slezská orlice, hornolužické cimbuří, dolnolužický vůl a znaky arcibiskupa Pražského a olomouckého, kteří jediné měli právo korunovati českého krále. Veškeré malby v komoře pocházejí od malíře Josefa Macourka.

Na dubovém stole, krásně vyřezávaném, stojí korunní skříň, bohatě ozdobená výkresy od Petra Maixnera a smaltovanými a niellovými ozdobami od Josefa Chadta, nesoucí nový nápis latinský: »Koruna království českého, od Karla markrabí moravského l. P. 1345 sv. Václavu posvěcená, tuto s ostatními klenoty se ukládá 1867.«

V této skříni je na sedm zámku uzavřenu ohnivzdorná pokladnice, do níž je vložena svatováclavská koruna v koženém pouzdře, jež dal zhotoviti Karel IV. r. 1347. Ve víku jeho je vtlačen český lev a císařská orlice, na dně pak znaky arcibiskupství pražského a kapituly sv. Víta.

Pouzdro je opatřeno nápisem: »Léta Páně 1347. Pán Karel, král římský a český, mne učiniti dal ku cti Boží a sv. Václava, slavného mučedníka.«

Koruna je z ryzího zlata, má 91 drahokamů, 20 perel a váží 4 libry a 13¾ lotu. Na temeni jejím je kříž, v němž čte se nápis: »Zde je trn z koruny Páně.«

Ke korunovačním odznakům českým náležejí ještě žezlo, jablko, zlatý prsten, korunovační plášť, štola, tunika, střevíce, pás (vesměs od císaře Rudolfa pořízené) a svatováclavský meč, jenž je však uschován v pokladnici dómu. Žezlo i jablko, ze zlata zhotovená, vyzdobena jsou drahými kameny a perlami. Na jablku jsou zobrazeny některé výjevy biblické.


Ve spolupráci s internetovým obchodem www.malachit-obchod.cz - Drahé kameny a minerály


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1924, autor čch.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. ledna 2023


Diskuze k článku „Rok 1924: České korunovační klenoty: Jak vypadají, kde jsou uložené a jak jsou chráněné před zloději?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.