Rok 1924: České korunovační klenoty: Jak vypadají, kde jsou uložené a jak jsou chráněné před zloději?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1924, autor čch.
Byli jste se podívat na právě vystavovanou svatováclavskou korunu? Pokud se vám nechce na české korunovační klenoty čekat několik hodin ve frontě, tak vás možná potěší zajímavý článek z roku 1924, popisující způsob a místo uložení korunovačních klenot i jejich vzhled a jedinečné zdobení.


Jak jsou uloženy korunovační klenoty české.

O bezpečnost korunovačních klenotů českých je dostatečně postaráno.

Jsou uloženy v korunní komoře v chrámu sv. Víta na hradě pražském. Do komory vchází se kaplí sv. Václava. Dveře korunní komory jsou zhotoveny ze železa a mají sedm zámků, k nimž klíče má sedmero strážců. Od železných dveří nutno vystoupiti po točitých schodech ke dveřím dubovým.

Na stěnách komory jsou vymalovány ve štítcích tyto znaky: svatováclavská orlice, český lev, moravská kostkovaná orlice, slezská orlice, hornolužické cimbuří, dolnolužický vůl a znaky arcibiskupa Pražského a olomouckého, kteří jediné měli právo korunovati českého krále. Veškeré malby v komoře pocházejí od malíře Josefa Macourka.

Na dubovém stole, krásně vyřezávaném, stojí korunní skříň, bohatě ozdobená výkresy od Petra Maixnera a smaltovanými a niellovými ozdobami od Josefa Chadta, nesoucí nový nápis latinský: »Koruna království českého, od Karla markrabí moravského l. P. 1345 sv. Václavu posvěcená, tuto s ostatními klenoty se ukládá 1867.«

V této skříni je na sedm zámku uzavřenu ohnivzdorná pokladnice, do níž je vložena svatováclavská koruna v koženém pouzdře, jež dal zhotoviti Karel IV. r. 1347. Ve víku jeho je vtlačen český lev a císařská orlice, na dně pak znaky arcibiskupství pražského a kapituly sv. Víta.

Pouzdro je opatřeno nápisem: »Léta Páně 1347. Pán Karel, král římský a český, mne učiniti dal ku cti Boží a sv. Václava, slavného mučedníka.«

Koruna je z ryzího zlata, má 91 drahokamů, 20 perel a váží 4 libry a 13¾ lotu. Na temeni jejím je kříž, v němž čte se nápis: »Zde je trn z koruny Páně.«

Ke korunovačním odznakům českým náležejí ještě žezlo, jablko, zlatý prsten, korunovační plášť, štola, tunika, střevíce, pás (vesměs od císaře Rudolfa pořízené) a svatováclavský meč, jenž je však uschován v pokladnici dómu. Žezlo i jablko, ze zlata zhotovená, vyzdobena jsou drahými kameny a perlami. Na jablku jsou zobrazeny některé výjevy biblické.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1924, autor čch.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. ledna 2023


Diskuze k článku „Rok 1924: České korunovační klenoty: Jak vypadají, kde jsou uložené a jak jsou chráněné před zloději?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.