Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1923: Jak hudební nadání ovlivňuje tvar lidské hlavy

původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
Je nezpochybnitelné, že má hudba na člověka velmi pozitivní vliv. Napadlo by vás ale, že v případě geniálních hudebníků má jejich hudební nadání vliv i na tvar jejich lebky? Článek z roku 1923 vám o tom řekne víc.


Jakou lebku mají hudebníci.

Je dávno dokázanou věcí, že při vzrůstu normálního mladého člověka nepřizpůsobuje se mozek lebce, ale že se naopak lebka přizpůsobuje vývoji mozku.

Kdežto předčasné zkostnatění chrupavek zařaděných mezi ploše utvářené lebečné kosti, způsobuje téměř vždy znetvoření mozku, slabomyslnost a kreténství, utvářejí se při normálním vývoji ony mozkové části, s nimiž je spiato zvláštní nadání individua, bez prostorového omezení, takže každý zdravý člověk má takovou lebku, jaká se hodí na jeho mozek. To platí zvláště o vztahu lebky a mozku hudebníků.

Podle přesných výsledků nauky o umístění mozkových funkcí jeví mozkový relief vynikajících hudebníků, u nichž nejde o průměrné výkony naučené dresury, ale o přirozené, vrozené nadání, v okolí nejhořejších závitů spánků neobyčejně silné vyvinutí, takže je nutno usuzovat na existenci zvláštního hudebního ústředí. V jiných částech mozku je totiž ústředí čichu, zraku a mluvy.

Vynikajícímu hudebnímu nadání musí podle toho odpovídat v okolí nejvyšších závitů spánků také silné vyvinutí lebky na její vnější straně. Že je to tak, potvrzuje mnoho lebek slavných hudebníků. Nejjasněji lebka Haydnova a Beethovenova, pak Wagnerova, Brücknerova, Brahmsova a Mahlerova.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. ledna 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.