Rok 1922: Jak zvládnout pondělí, nejhorší den v týdnu

původně vyšlo: Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
Zdá se vám, že je pondělí nejhorší den v týdnu? Jste unavení, nic se vám nedaří a všude kolem vás vidíte jen samé problémy? V tom případě vás jistě překvapí, že stejné pocity ohledně pondělí měli lidé už před sto lety. Proč k tomu dochází a jak to řešit vám poradí článek z roku 1922.


Pondělí je podivný den.

Člověk trpí v pondělí zvláštní náladou, jež se projevuje význačnou nechutí k práci, neobyčejnou zemdleností.

Zdá se, že celý organismus lidský je v ten den v nepořádku. Tímto problémem zabývá se jeden anglický psycholog a vysvětluje zvláštní pondělní stav člověka asi takto:

Horní mozkové ústředí a zvláště všecka ta, jež jsou činna při těžších, duševních pracích člověka, jsou nedělním odpočinkem jaksi zarezavělá a zdráhají se dát se v pondělí ráno v devět hodin s nezměněnou silou a svěžestí do práce.

To zakoušejí všichni umělci, učenci, inženýři a vůbec všichni, jejíchž práce vyžaduje největší pozornosti a duševního napětí. Nemohou užit náhle plné síly po 24 nebo 36 hodinách odpočinku.

Kdybychom pozorovali jejich duševní pracovní výkony v určitých dnech, shledali bychom, že jsou největší v úterý, nebo později v týdnu, ale ne ve čtvrtek.

Proto chceme-li se na začátku týdne snadněji zapracovat, je nutno, abychom se vyhnuli v pondělí každé větší námaze. Tak nemají horní mozková ústředí tak velkého přívalu krve, jaký potřebují pro obtížné výkony. Začínají být zvolna opět činná.

Je tedy dobře vyhradit pondělí lehčím pracem a vyhnout se jakékoliv vyčerpávající činnosti, chceme-li, aby náš stroj byl v úterý opět v pořádku.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1922, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. prosince 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.