Rok 1921: Pohřeb odvážné holčičky, která zemřela při záchraně sourozenců

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Z lásky k rodině jsou někdy lidé ochotni přinášet i ty největší oběti. Historický článek z roku 1921 vás seznámí se smutným příběhem jedné desetileté dívky, která při statečné záchraně svých dvou malých sourozenců obětovala svůj život.
Následující text pochází z roku 1921

Tragedie sourozenecké lásky.

Před několika dny konal se v Stock-on-Trent v Anglii pohřeb desetiletého děvčátka Gertrudy Wilkinsonové, za jejíž rakví šli obyvatelé celé vsi, naříkající a litující, že odešlo ze světa tak srdečné a odvážné dítě v nejútlejším mládí.

Gertruda Wilkinsonová přišla o život při snaze zachrániti svoji sestřičku a bratra, kteří spadli do vody. Děti hrály si na břehu řeky a dvouletá Aloisie Wilkinsonová přiblížila se příliš říční hrázi. Spadla do hlubiny a za ní skočil šestiletý bratr Josef.

Bez rozmýšlení vrhla se do vody též Gertruda, zachytila napřed Alici, již s napětím všech sil dostala na břeh a skočila do hloubky podruhé, hledajíc bratra, zmizevšího již pod vodou. Gertrude podařilo se i Josefa dostati k břehu, pak ji ale opustily síly a maličká utonula.

Bratr a sestra utonulé dali se do velkého nářku a utíkali vyprávěli matce, co se přihodilo. Na smrt ustrašena přivolala paní k pomoci sousedy, kteří se ihned pokusili zachránili Gertrudu, bylo však již pozdě.

Nalezli již jen její mrtvolu s nepopsatelným úsměvem na neživých rtech. Jen stěží zabránili mužové matce ve skoku do vody. Zpráva o smrti děvčátka, oblíbeného v celém okolí Stock-on-Trenk, přivolala bez počtu obyvatel, chtějících maličkou nebožku viděli a zasypati ji květinami.

Sbírka, již obyvatelé uspořádali mezi sebou pro Mrs. Wilkinsonovu, měla skvělý výsledek. Dítě odpočívalo v nádherné kovové rakvi, sloužila se slavná mše a rakev neslo na hřbitov představenstvo obce se starostou v čele.

V Anglii bylo letošního léta nezvykle mnoho případů utonutí a většinou byly to děti, hrající si polonahé na březích řek, které spadly do vody a utonuly. Neobyčejné horko, které v Anglii dosud trvá a dosahuje denně skoro výše letního parna, přeplňuje lázně a připravuje mnohé neplavce o život.

Maličká, dvoulelá Alice Wilkinsonová, děkující za záchranu života své sestřičce, jest velmi nešťastná nad Gertrudinou smrtí, vzlyká a naříká neustále. V noci, po pohřbu malé hrdinky, vyklouzla Alice z domu a běžela na hřbitov vyhledali sestřin hrob. Druhého dne ráno nalezli ji spící na hrobečku a jen s největší námahou bylo lze maličkou příměti k návratu domů.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. dubna 2023


Diskuze k článku „Rok 1921: Pohřeb odvážné holčičky, která zemřela při záchraně sourozenců“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.