Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1921: Ovládání počasí - jak vyvolat bouři nebo krupobití?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Dá se lidským zásahem záměrně změnit počasí a vyvolat silnou bouři, krupobití nebo sněhovou vánici? Historický článek z roku 1921 vám popíše způsob, jak by se podle jistého francouzského vědce daly podobné umělé změny počasí provádět.


Umělý déšť.

Období nesmírného sucha a parna, jež se sneslo nad západní Evropou, je příležitostí k novým diskusím o umělém dešti.

Francouzský meterolog Guilbert, který po dlouhá léta studoval tvoření se mraků, má o dešti a o umělém dešti zvláště názory odlišné ode všech posud známých theorií. Podle něho jsou nízké a vodnaté mraky (cumulus) s to dáti jen deště zcela nepatrné. Lijavce padají toliko z mraků vysokých, sněžných (cirrus) a jsou působeny nikoliv srážkou par nebo nízkých mraků, nýbrž rozpuštěním ledových a sněžných kristalů.

Déšť je tedy funkcí teploty a podléhá jedině změnám tepelnými Dopouští-li tomu teplota, sníh vysokých mraků se roztaví v jisté výši (3000, 2000, 1000 metrů), je-li však teplota příliš nízká, sníh se spustí až k zemi: sníh zimní. Je-li tomu tak, jsou tyto sněžné mraky mnohem hutnější než zředěný vzduch oblastí, kde ony sídlí.

Ve většině případů jsou tenké, i jest snadno pochopitelno, že uchváceny vzdušnými proudy a dík své velké ploše nosné »plují«, byť si specificky těžší, než prostředí, v němž se vznášejí. Jsou však také — ve výši 5000, zřídka pod 4000 m — mraky velmi mocné, které se podle Guilberta udržují jen jakýmito divem rovnováhy. Z nich pocházejí bouře, lijáky, někdy krupobití. V dobách sucha jako letos jsou však velmi vzácné a dávají jen slabé pršky.

Podle Guilberta bylo by třeba vnésti v tuto výši akci výbušných látek, které by porušily labilní rovnováhu mraků a způsobily pád ledu, sněhu, deště. Podle něho vzlétly by aeroplány nad oblast těchto mraků a vrhaly v ně výbušné látky, ale možná také prý, že by stačilo obejiti se bez explosí: letadla, vznesší se do mraků samotných, způsobila by v nich svými evolucemi slabé vzdušné víry, jimiž by se labilní rovnováha porušila.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. července 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.