Rok 1920: Panická hrůza z koček u slavných osobností

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Lidové noviny - 1920, autor neuveden.
Patří kočky vaše mezi nejmilejší zvířecí průvodce životem, nebo se jim naopak snažíte třeba kvůli alergii na kočičí srst vyhýbat? Historický článek z roku 1920 vám prozradí, jaký zvláštní vztah měl ke kočkám Napoleon nebo třeba anglický vojenský velitel Anglie.
Následující text pochází z roku 1920

Odpor proti kočkám

Odpor proti kočkám je předmětem badání britských lékařů, jak oznamuje British Medical Journal:

Jak známo, je dosti lidi, ba i přátel zvířat, kteří mají ošklivost proti kočkám. O tom jsou leckteré doklady ze světových dějin.

Když Napoleon po bitvě u Vagramu se ubytoval v Schönbrunnu, bylo v noci pojednou slyšeti z jeho ložnice hlasité volání o pomoc.

Stráže se sběhly a nalezly císaře — s taseným kordem ohánějícího se proti kočce, která hledala úkryt za záclonami lůžka: Napoleon třásl se hrůzou, takže zvířete ani jednou nezasáhl.

Též anglickému vojevůdci lordu Robertsovi, který po nějaký čas byl vrchním velitelem v Indii, musely býti všechny kočky z očí odstraněny.

To kdysi při cestě lordově a jeho choti do Evropy přimělo amerického spolucestovatele, který lorda neznal, k žertovné otázce na Lady Robertsovu: »Nemyslíte, že onen pán v dřívějším svém životě na světě jistě byl myší?« Co Lady Robertsová dala v odpověď, není známo.

Zpravodaj zmíněného listu dr. Weir Mitchell znal osobně 31 lidí, kterým přítomnost kočky, i když o ní nevěděli, ani ji neslyšeli, působila nevysvětlitelný pocit, a tvrdí, že citlivým osobám dotek kočky může přivoditi i těžké poruchy zdraví, nejen záduchu, nýbrž i dočasnou slepotu, hysterické křeče atd.

Příčinu toho vidí dr. Mitchell ve výparu nebo vyzařování kočky, jež mhohými osobami označovány jsou jako zápach, jinými zase za popud účinkující na celý nervový systém. Zvláštní je, že kočky právě k osobám, které mají nelibost a ošklivost proti nim, jeví velkou zálibu a snaží se jim různým způsobem se přiblížiti.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. dubna 2021


Diskuze k článku „Rok 1920: Panická hrůza z koček u slavných osobností“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.