Rok 1915: Ledovce v Alpách zvětšují. Co to způsobuje?

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Národní listy - 1915, autor neuveden.
Mnoho lidí dnes trápí globální oteplování a s tím související tání ledovců. Ještě před sto lety ale švýcarské výzkumníky překvapil obrácený úkaz - ledovce v Alpách začaly nečekaně růst. Historický článek z roku 1915 vám o tomto zajímavém přírodním úkazu prozradí víc.
Následující text pochází z roku 1915

Ledovce v Alpách vzrůstají?

V letech 1912 až 1913 a 1913 až 1914 bylo zaznamenáno na švýcarských velehorách ohromné množství srážek, které v měřítku tak značném již dávno nebyly pozorovány.

Dle záznamů výškových stanic možno nade vši pochybnost předpokládali, že nejvýše položená úbočí hor ve středních a západních Alpách byla napojena ročním množstvím srážek, rovnajícím se nejméně 3000 mm. Toto ohromné množství současně s úbytkem záření, které v letech deštivých se dostavuje, má veliký význam pro tvoření se ledovců.

Dle výzkumů švýcarské komise pro pozorování ledovců možno počítati, že ze všech srážek, které na výšinách oblasti švýcarských hor ve způsobu sněhu spadly, pouze čtyři pětiny se roztály.

Zejmena pozorování ledovce na horním toku řeky Rhony dávají přesné výsledky a v posledním roce ze 2700 mm srážek, které zde byly naměřeny, roztálo pouze 2160 mm. Tomu odpovídající vrstva čerstvě napadlého sněhu, při specifické váze 0.085, činila by na 25.5 m, kdežto vrstva ledu, při specifické váze 0.63 v tomže množství, dosáhla by výše 3.4 m.

Výška tato jest tak značná, že sluneční záření, teplota vzduchu, srážky ve způsobu deště, výpary a ještě jiní činitelé, kteří tání ledu způsobují, nejsou s to, během krátkého horského léta vrstvu tuto roztátí.

Z toho možno seznati, že na výše položených úbočích hor byly ve jmenovaných letech nejpříznivější podmínky ke vzrůstu ledovců, což také skutečně v posledních dvou letech bylo pozorováno. Při zaměření šesti příčních profilů na Rhonském ledovci v letech 1913 až 1914, byl zjištěn značný vzrůst ledu od roku 1912.

Tomu také odpovídá značná pohyblivost této obrovské masy ledu, tak že návrat periody, ve které vzrůst ledu jest pozorován, jest nepochybný. Dosud se zmenšující ledový výběžek Rhonského ledovce v posledních letech místo zmenšení vykazuje zvětšení.

Budou-li ledovce vzrůstati i nadále, nelze dnes ještě s určitostí říci.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1915, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. dubna 2022


Diskuze k článku „Rok 1915: Ledovce v Alpách zvětšují. Co to způsobuje?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.