Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1912: Proč pracovní koně přichází o zrak

původně vyšlo: Řeznické noviny - 1912, autor neuveden.
Dnes jsou koně využíváni především pro zábavu či sport, před sto lety šlo ale o nenahraditelného pomocníka při práci. Přesto ale koně často neměli takovou zdravotní péči, jakou si za to zasloužili. Článek z roku 1912 vám prozradí, proč tehdy často koním hrozila slepota.


Proč oslepne tak často kůň.

Příčinou oslepnutí koně je často se opakující nemrav při pohánění koně šlehati ho po hlavě; bylo zjištěno, že tímto přivoděno oslepnutí úplné neb částečné.

Velmi nepříznivý účinek má pro oči koně vysoko nad žlab daný žír; při vytahování sena atd. ze žebře vysoko zavěšeného přihodí se snadno, že padne zvířeti do oka nějaké bodlavé zrnéčko anebo osten a tam zůstane.

Když se pak následkem toho oko začne sbírat, bývá umýváno, mezi jiným také schlazováno, avšak na odstranění cizího tělesa se z pravidla, ovšem že z pouhé nevědomosti, nemyslí.

Při zápalu očním anebo při poranění má býti vždy zvěrolékař volán. A žebř na seno splní svůj úkol ještě lépe vedle žlabu jak nad žlabem.

Ještě častěji utrpí zrak zvířete nedostatečnou ventilací stáje. Vstoupí-Ii člověk do takové kondensovanými plyny naplněné stáje, počnou jemu ihned oči slzet. Oko koně není méně citlivým a v atmosféře neustále dusivé trpí také oči zvířat, zrak se seslabuje a mnohdy úplně zaniká.

Trochu pozornosti v tomto směru může velmi často zabránit oslepnutí. Rozhodně může býti přivoděno oslepnutí také jinými nemocemi, avšak uvedené vlivy tvoří dosti často nemoc oční.


Původní zdroj historického článku:
Řeznické noviny - 1912, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. října 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.