Rok 1912: Proč pracovní koně přichází o zrak

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Řeznické noviny - 1912, autor neuveden.
Dnes jsou koně využíváni především pro zábavu či sport, před sto lety šlo ale o nenahraditelného pomocníka při práci. Přesto ale koně často neměli takovou zdravotní péči, jakou si za to zasloužili. Článek z roku 1912 vám prozradí, proč tehdy často koním hrozila slepota.
Následující text pochází z roku 1912

Proč oslepne tak často kůň.

Příčinou oslepnutí koně je často se opakující nemrav při pohánění koně šlehati ho po hlavě; bylo zjištěno, že tímto přivoděno oslepnutí úplné neb částečné.

Velmi nepříznivý účinek má pro oči koně vysoko nad žlab daný žír; při vytahování sena atd. ze žebře vysoko zavěšeného přihodí se snadno, že padne zvířeti do oka nějaké bodlavé zrnéčko anebo osten a tam zůstane.

Když se pak následkem toho oko začne sbírat, bývá umýváno, mezi jiným také schlazováno, avšak na odstranění cizího tělesa se z pravidla, ovšem že z pouhé nevědomosti, nemyslí.

Při zápalu očním anebo při poranění má býti vždy zvěrolékař volán. A žebř na seno splní svůj úkol ještě lépe vedle žlabu jak nad žlabem.

Ještě častěji utrpí zrak zvířete nedostatečnou ventilací stáje. Vstoupí-Ii člověk do takové kondensovanými plyny naplněné stáje, počnou jemu ihned oči slzet. Oko koně není méně citlivým a v atmosféře neustále dusivé trpí také oči zvířat, zrak se seslabuje a mnohdy úplně zaniká.

Trochu pozornosti v tomto směru může velmi často zabránit oslepnutí. Rozhodně může býti přivoděno oslepnutí také jinými nemocemi, avšak uvedené vlivy tvoří dosti často nemoc oční.


Původní zdroj historického článku:
Řeznické noviny - 1912, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. října 2020


Diskuze k článku „Rok 1912: Proč pracovní koně přichází o zrak“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.