Rok 1912: Kolik pírek má kuře? Výsledek vás asi překvapí

původně vyšlo: Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Kuře zná jistě každý, byť většina z nás ho zná spíš už zabalené na tácku v obchodě, než vesele pobíhající po dvorku. Dokázali byste ale přesto odhadnout, kolik pírek má jediné kuřátko? Přesně na tuto otázku se v roce 1912 ptal svých čtenářů jeden americký časopis.


Kolík pírek má kuře?

V Americe jsou nezvyklé a překvapující nápady na denním pořádku. Před nedávném položil jeden americký časopis svým čtenářům zajímavou otázku, mnoho-li pírek má na svém těle normální vyvinuté kuře.

Redakce listu prohlásila pak, že tomu, kdo dá pravdě nejpodobnější odpověď, věnuje odměnou 100 dolarů. Jde-li o peníze, tu všude, zejména pak v Americe, najde se spousta lidí, kteří je chtějí získati.

A tak se stalo, že redakce listu byla záhy na to v pravém slova smyslu zasypána spoustou odpovědí, mnohdy přímo americky zajímavých.

Tak mnozí oznamovali, že kuře má přes 30.000 pírek, jiní udávali počet přes 30.000, ba dokonce našel se čtenář, který ve své odpovědi zcela rázně tvrdil, že kuře má na svém tělíčku dosti místa pro 50.000 peříček.

Odměnu 100 dolarů však nedostal nikdo. Redaktor listu sdělil, že sám osobně na několika kuřatech pírka počítal, a zjistil, že kuře má průměrné 8120 slovy osm tisíc sto dvacet pírek na svém těle a vzhledem k tomu, že čtenář, jenž nejvíce se blížil pravdě, udal počet více než dvojnásobný, necítí se být povinen, vypsanou odměnu vyplatiti.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. dubna 2022


Diskuze k článku „Rok 1912: Kolik pírek má kuře? Výsledek vás asi překvapí“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.