Rok 1912: Je pravda, že v Rusku stojí facka jen pár rublů?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Facka ve správnou chvíli prý neublíží a dokáže vyřešit nejeden problém. Což ale neznamená, že je fackování beztrestné. U nás prý před sto lety stála facka pětku a v Rusku byl trest za facku jen několik rublů. Článek z roku 1912 vám ukáže, jak to bylo v Rusku s fackováním doopravdy.


Drahý poliček.

Obyčejně říkalo se i v Českách, když došlo k nějaké »fackovací aféře«, že facka stojí pětku. Zajímavý obrázek podobného rázu přinášejí nyní některé listy.

V jedné petrohradské hospodě sešla se veselá společnost umělců, novinářů, bohémů, a všichni byli poněkud rozjaření carskou vodkou a jinými nápoji, arciť nevařenými pro abstinenty. Zábava stávala se stále živější a mluvilo se také o vlasteneckém cítění a pocitu osobní důstojnosti ruského člověka.

Přítomný Angličan, jakýsi pan Ramset, měl o ruském člověku míněni nevalné a v hádce vyslovil se dokonce, že fackováni je v Rusku laciný a pohodlný způsob urovnáni sporů, ježto facka stojí v Rusku pouhé tří rublíky, placené do ruské státní pokladnice.

Jenom jeden občan odporoval Angličanu, žádaje důkaz. A nachmelený syn Albionu opravdu na to přistoupil vyňal z tobolky tři rublíky, zazvonil na obsluhujícího číšníka, vlepil mu důkladnou facku a spolu vtiskl mu do ruky připravené peníze.

Ale se špatnou se potázal: číšník měl skutečně tolik cti v těle, že hodil Angličanovi peníze pod nohy a zavolal »gorodového« (strážníka), by útočníka zatkl. Angličan putoval tak do chládku, a věc dostala se před soud. Soudce nepovažoval věc za žert a odsoudil pana Ramseta ku 14denní vazbě na policii.

Celá věc vzbudila v Petrohradě značnou pozornost a velké rozhořčení proti »tupiteli ruského národa«.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. února 2021


Diskuze k článku „Rok 1912: Je pravda, že v Rusku stojí facka jen pár rublů?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.