Rok 1908: Problémy se sněhem na Sahaře

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Sníh na saharské poušti se nám může zdát jako něco mimořádného, co přineslo až dnešní nepředvídatelné počasí. Ve skutečnosti se ale sněhová pokrývka na pouštích Afriky občas objevovala už v minulosti. Více se o sněhu na Sahaře můžete dozvědět v článku z roku 1908.
Následující text pochází z roku 1908

Sníh na Sahaře.

Počátkem února, jak oznamovaly telegrafické zprávy, zuřila v Alžírsku prudká sněhová bouře, při níž zahynuli 34 vojíni pluku táhnoucího do Port Hassa, nedaleko Ain Sofra.

Tato katastrofa jest docela ojedinělá v kronice počasí tohoto kraje, že se tamnější obyvatelé proti sněhu ani neopatřují vhodným oděvem. Nastane-li takový zvláštní případ, působí to na lidi, zvyklé stále teplému podnebí, velice zhoubně.

Místo, na kterém se katasrofa udála, leží asi 300 km, na jih od Oranu v Alžírsku, asi tak daleko od tohoto přístavního města středomořského na jih jako Terst od Vídně. Ain Sefra, stanice železné dráhy, z niž ony smutné telegramy vyšly, leží v pohoří Atlasu, blízko hranice Alžírská a Maroka, a v oasami protínané poušti Sahaře.

Na vrších pohoří napadne sice každé zimy sníh, který tam zůstane ležeti často mnoho dní a dosáhne mnohdy až půl metru výšky. Ale na jižním svahu Atlasu, proti Sahaře, náležejí vánice a zvláště sněhové bouře k řídkým zjevům.

Kronika počasí zaznamenává též po dlouholetých přestávkách známky evropské zimy: tuhý mráz a sníh. V Ghardaji, na 32. stupni šířky, v zimě 1837-8 zůstal sníh po dva dny ležeti. Potom nesnížilo vyjma následující zimy v Alžíru po 24 let, až zase v prosinci 1883. Tehdy bylo vše úplně zasněženo a ve městě Oranu napadlo sněhu tolik, že musil býti lopatami odházen.

V letech 1886 až 1892 sněžilo v okolí Gnoddie na 32. stupni jižní šířky jen dvakrát. Tam jest ale prosinec a leden tak teplý jako u nás průměrný duben. Jednou, bylo to v lednu 1899, klesl teploměr v Quad Affattakba v alžírské Sahaře, ve výši 1140 m. nad mořem, na 10’ pod nulou, v rovině na 5’ v době, kdy jindy dostupoval až + 30 st.

Teprve před lety byly po dlouhé přestávce mrazy a vánice v Alžíru a v Sahaře dosti častými. V prosinci r. 1904 klesla v Sahaře teplota na — 2 stupně a 5. a 6. února sněžilo v El Golea celý den. Tehdy ležel sníh 5 až 6 cm. vysoko. Ještě v následujícím týdnu byly v alžírské Sahaře časté vánice a nyní tam vládne drsná evropská zima, kdežto my v Evropě si nemůžeme naříkati v polovici února ani na mrazy ani na sníh.

Zdá se, jako by se podnebí v Alžíru v posledních zimách bylo zhoršilo.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. února 2021


Diskuze k článku „Rok 1908: Problémy se sněhem na Sahaře“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.