Rok 1908: Návrat z nebezpečné expedice do Afriky

původně vyšlo: Lidové noviny - 1908, autor neuveden.
Sledujete cestovatele, kteří se vydávají na dobrodružné výpravy po světě? Myslíte, že by si na ně troufli bez i GPS, mobilů a moderních automobilů? Článek z roku 1908 vám přiblíží k smrti nebezpečné zážitky cestovatele, který tehdy v Africe strávil celých sedm měsíců v poušti.


Sedm měsíců v poušti.

Do oasy Kufry vrátil se v březnu anglický nadporučík Thomassy-Marlow, který v září loňského roku nastoupil z Habeše výzkumnou cestu po afrických pouštích.

Ubíraje se s vlastní karavanou, složenou z dvanácti domorodců a osmi velbloudů, od oasy k oase, zdržoval se skoro nepřetržitě v nejopuštěnějších, tu a tam velice nebezpečných krajích tropických končin. Thomassy-Marlow, který různé výpravy po Africe již několikráte podnikl, byl při této poslední cestě vydán v šanc zvláštní nepřízni osudu.

Tři z jeho průvodčích byli zavražděni a poručík sám stižen byl po třikráte zimnici velmi povážlivou, takže jen takřka zázrakem zůstal na živu.

Také jiné nehody provázely jeho kroky; dvakráte zachránila se karavana před samumem, který by ji byl zničil a v poušti beze stopy pohřbil; zápasy se lvy a jinými divokými zvířaty Sahary byly obzvláště v prosinci a v lednu na denním pořádku.

Za to podařilo se Thomassy-Marlowovi objeviti dosud neznámou oasu a tři jezera, která rovněž nejsou v mapách ještě zanesena. Nyní dlí neohrožený nadporučík v Londýně, jehož známé Britické museum obdařil bohatými sbírkami.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1908, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. prosince 2020


Diskuze k článku „Rok 1908: Návrat z nebezpečné expedice do Afriky“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.