Rok 1907: Jak Turecko zachvátila panika ze psí vztekliny

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Národní listy - 1907, autor neuveden.
Vzteklina je dodnes velmi nebezpečné onemocnění. Zajímá vás co následovalo po tom, když turecký tisk rozpoutal obří vlnu paniky kvůli divokým psům, údajně nakaženým vzteklinou? Nebo víte, čemu se tehdy říkalo psí dny? Článek z roku 1907 vám to přiblíží.
Následující text pochází z roku 1907

Vzteklí psi v Cařihradě.

Od několika dnů zmocnil se obyvatelstva milionového města na Zlatém Rohu strach, že se může tamních dvě stě tisíc pouličních psů vzteknouti.

Kdyby pak každý pes jen pět lidí kousl do lýtka, vztekl by se celý Cařihrad. Příčinu k tomuto strachu zavdalo několik pochybných případů které místní noviny nafoukly. Žijeme právě ve psích dnech.

Ve skutečnosti nebyla u cařihradských psů vzteklina posud nikdy nesporně dokázána. Soudí se naopak, že pouliční psi jsou této nemoci ušetřeni.

Otázka zasluhuje vědeckého objasnění, neboť kdyby vzteklina v Cařihradě skutečně vypukla, mohla by míti nedozírné následky Vyskytuje se také mínění, že by se v tom případě obmezila na psy jednoho okresu. Divocí psi tvoří mnoho malých států s pevnými hranicemi, které nikdy nepřekročí.

Snad jest pud, v těchto hranicích žiti a zemříti a zároveň strach před člověkem tak velký, že jej ani tato nemoc nepřekoná. Tu by psí národ jedné říše vymřel. V Bulharsku panuje mínění, že hojná potrava v horké době může způsobiti vzteklinu.

Proto mají tam tři psí svátky. O těchto podivných svátcích bije do psů kde kdo, až utekou do lesů, odkudž se po několika dnech vrátí vyhublí.

Cařihradský pes žije vlastně stále v takových svátcích; dostane jistě více bití než potravy a řádný, čestný a při vši cikánské svobodymilovnosti vděčný pes zasluhuje ochrany proti obvinění ze vztekliny, pokud někdo povolaný nedokáže opak.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1907, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. května 2021


Diskuze k článku „Rok 1907: Jak Turecko zachvátila panika ze psí vztekliny“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.