Rok 1905: Teslův bezdrátový přenos elektrické energie je už téměř dokončen!

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky - 1905, autor neuveden.
V roce 1905 skoro nikdo nepochyboval, že Nikola Tesla už brzy svým bezdrátovým přenosem elektrické energie změní celý svět. Dobový článek vám ukáže, jak se o tom tehdy psalo v našem tisku i kdo Teslu s jeho vynálezy finančně podporoval.


Přenášení elektrické energie bez vedení drátem.

Již delší dobu jsou rozšiřovány zprávy o novém vynálezu slovanského učence Mikuláše Tesly*), týkající se přenášení energie elektrické do dálky bez vedení, t. j. prostě vzduchem. Uvádíme, co píší americké časopisy.

Tesla vystavěl u New Yorku (na Long Island-u) věž tvaru komolého jehlance, jejíž výška měří 57 m. Z kopule její míní rozesílati vzduchem proud potřebný na hnaní motorů i osvětlování a doufá, že bude moci napájeti proudem elektrickým stanice vzdálené od věže až i 48 km.

Napětí proudu z věže odesílaného má býti 100,000.000 volt. Rozumí se, že podnik Teslův našel již mnohé podpůrce, a uvádíme z nich pouze milliardáře Morgan-a a Canadian Niagara Power Co. (čti: kanadijen najagara pchaur kchompeny).

Vynález Teslův způsobil by obrovský převrat, a není tudíž divu, že je k němu obrácena pozornost celého světa. Rozumí se, že neopomene čtenáře zpraviti o všech podrobnostech tohoto vynálezu, které se v amerických listech objeví.

*) Mikuláš Tesla žije nyní v New Yorku, kde má svou laboratoř; podotýkáme mimochodem, že je členem všeslovanského sdružení, které zahájilo nedávno v New Yorku činnost.


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky - 1905, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. listopadu 2022


Diskuze k článku „Rok 1905: Teslův bezdrátový přenos elektrické energie je už téměř dokončen!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.