Rok 1904: Nehoda, která stála život mladou kuchařku a málem zabila i druhou

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Národní listy - 1904, autor neuveden.
Topení v kamnech na uhlí se může zdát romantické, ale rozhodně není bez nebezpečí. Jeden takový případ, který skončil smrtí jedné mladé ženy a velmi vážným stavem druhé vám přiblíží článek z roku 1904.
Následující text pochází z roku 1904

Kuchařka zemřela po vdýchání uhelných plynů.

Nemalý poplach dnes po 4. hodině ranní povstal v domě čp. 273 v ulici na Zderaze na hoř. Novém městě následkem zprávy, že v jedné komůrce tohoto domu kuchařka byla nalezena otrávená a služka, která s ní spala, jen včasným přispěním byla zachráněna.

Nešťastnou náhodou byla předčasně o život připravena 27letá kuchařka Kateřina Bubeníkova, do Postupic u Benešova příslušná a zaměstnaná u Anny Kischové v domě čís. pop. 273 na Zderaze. Bubeníkova včera po 10. hodině v noci odebrala se na půdu tohoto domu do komůrky, která sloužila za ložnici. Tamtéž přišla 58letá posluhovačka Marie Hrubá, do Jilemnice příslušná.

Před ulehnutím kuchařka naložila do kamen větší množství uhlí, aby teplo delší dobu v komůrce potrvalo. Obava před zimou stala se jí osudnou. Následkem změny počasí měl komín nedostatečný tah a z uhlí povstávající dým místo do komínu unikal do komůrky, kde obě ženy spaly.

Když dnes po 4. hodině ranní nepřicházela do práce ani stará posluhovačka Hrubá, která bývala vždy první na nohou, ani kuchařka Bubeníkova, bylo to velmi nápadné a proto Kischová odebrala se na půdu. Po otevření dveří komůrky vyvalil se dým, který Kischovou nemálo polekal.

Svolala ostatní svou čeládku, která naleza obě ženy na postelích v bezvědomí. Neprodleně posláno na záchrannou stanici, odkudž dostavil se lékař p. dr. Svoboda a konstatoval, že kuchařka Bubeníkova následkem vdýchání uhelných plynu již zemřela.

Starou posluhovačku po delším úsilí podařilo se lékaři p. dru. Svobodovi vzkřísiti a poněvadž stav její byl velmi vážný, dal ji odvézti v ambulančním voze do všeobecné nemocnice. Mrtvola nešťastné kuchařky převezena v truhle do ústavu pro soudní pytvu.

Vrchní komisař p. Fahoun při vyšetřování tohoto případu zjistil, že v komůrce na půdě do nedávna byl železný sporák, který před měsícem byl odstraněn a na jeho místo kamnář p. Frieda postavil nový, menší sporák. Bubeníkova sloužila u Kischové od 1. prosince 1903, Hrubá již 4 roky.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1904, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. ledna 2021


Diskuze k článku „Rok 1904: Nehoda, která stála život mladou kuchařku a málem zabila i druhou“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.