Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1903: Následky řádění vichřice v Praze

původně vyšlo: Národní listy - 1903, autor neuveden.
Jaké škody může napáchat řádění mimořádně silného větru v Praze? Nabízíme vám historický článek z roku 1903, který vám jednu takovou pražskou vichřici podrobně přiblíží.


Vichřice v Praze

Velká vichřice v Praze a okolí, jak jsme již v ranním čísle uvedli, způsobila řadu nehod i mnohé škody.

Tak zejmena v Král. Oboře zanechala vichřice neblahé následky. Veliké množství větví, se stromů vichrem zarážených, pokrývalo cesty. Deset velkých věkovitých stromů bylo z kořene vyvráceno. Také jedna lípa, 180 roků stará, vzala za své. Byla vyvrácena a zvrátila se na silnici, po níž z toho důvodu jízda musila být přerušena.

Přes hodinu trvalo, než dělníci starého velikána odstranili a cestu k jízdě uvolnili. Podobné zhoubně zuřila vichřice na ostrově Štvanici, kde bylo pět velikých agátů z kořene vyvráceno aneb přeraženo. Také zde množství větví bylo utrženo. V sadech u invalidovny v Karlíně se smuteční vrby byly sraženy tři veliké větve.

Vichřice poškodila dále komín v továrně na oleje firmy Pereles a Taussig v Palackého třídě čís. 42 v Karlíně. Plechový komín byl vichřicí tak rozhoupán, že hrozil spadnutím. Městský úřad stavební byl o tom vyrozuměn. Na místo dostavil se vrchní inženýr pan Baroch, který nařídil příslušná opatření bezpečnostní.

— V nádvoří továrny firmy Rademacher a sp. v Palackého třídě v Karlině čís. 44 při větru pracoval 48letý dělník Ant. Wimmer z Proseka a stál při tom na žebříku. Vichřicí byl žebřík pojednou povalen a dělník, který ze značné výše spadl, utrpěl dvě rány na hlavě. Byl v drožce převezen do všeobecné nemocnice.

— Z domu č. 36 v Pobřežní ulici v Karlíně vichřice srazila velký kus omítky, která spadla na chodník, ale náhodou nikoho nezranila.

— Z průčelí domu č. 43 v Poděbradově ulici v Žižkově vichřice snesla návěštní tabuli Rennovu a úplně ji zničila.

— Dále byla stržena a značně poškozena velká návěštní tabule tiskárny firmy Rundensteinovy, upevněná na žižkovské plynárně.

— V Košířích nedaleko usedlosti Klimentky vichřice přetrhla dva dráty státního telefonu. Ředitelství telefonického úřadu bylo vyrozuměno o tomto přerušení vedení.

— Na Král. Vinohradech u villy »Marie« byl převrácen dřevěný plot zahrady v délce 6 metrů.

— V usedlosti Klaudiance v Podole č. 110 vichřice vyrazila a roztříštila dvě okna. Zahradní ploty u domu čís. 128 a 123 v Podolí byly vichřicí povaleny.

— S průčelí domů č 308 na Pankráci byl stržen obraz, půldruhého metru vysoký a tři čtvrti metru široký. Na stavební parcele vedle domu »u Attiů« na Pankráci byl převrácen plot v délce 6 metrů. V domě č. 98 na Pankráci byla vytržena a roztříštěna vyhlídka v okně.

— Veliké škody způsobila vichřice v ovocných sadech v Bubenči. Množství ovoce bylo strženo se stromů a ovšem zničeno. Větve, plody obsypané, jsou přelámány.

— Ve druhém patře domu čís. 30 v Rybní ulici na Starém městě vichřice vyrazila okno, které na chodníku úplně se roztříštilo. Náhodou nebyl při tom nikdo poraněn.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1903, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. října 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.