Rok 1902: Pomoc bližnímu svému? Zapomeňte! Za sběr klestí v církevním lese skončíte před soudem

původně vyšlo: Hlas lidu - 1902, autor neuveden.
Par suchého klestí, chrastí nebo roští z lesa, to přece nemůže nikomu chybět a chudým lidem to přitom může pomoci zvládnout zimu. Tedy, pokud ten les zrovna není pod ochranou olomouckého arcibiskupa. Potom můžete i za pár suchých větviček skončit před soudem. Více v článku z roku 1902.


Chrastí z arcibiskupského lesa.

A tomu, kdož se a tebou chce soudili a sukni tvou vzíti, nech mi i plášť. Evang sv. Matouše 5 k. 40 v.

Před krajským soudem v Olomouci odbývalo se přelíčeni. Obžalovány byly dvě ženy pro zločin krádeže, poněvadž, jak na venkově zvykem, chtěly si trochu chrastí přinésti a nešťastnou náhodou les ten patřil nástupci Kristovu, toho Krista, který výše uvedená slova lidu hlásal.

Ten však nedbá již na slova Krista, poněvadž dává služebnictvu svému rozkazy zcela jiné. Hajný jeden, který byl jako svědek, udával, že na základě přísného rozkazu arcibiskupa musí každého, kdo v lese vezme dříví, udati.

Tento rozkaz dostal se každému v personálu s podotknutím, že každý, kdo se jím nebude řídit, hned ze služby bude propuštěn.

Obě obžalované odsouzeny byly k trestům nevelikým sice, ale celá tato událost jest novým vavřínem k činnosti olomouckého arcibiskupa.

Dle toho může si jedenkaždý učiniti úsudek, kdyby se mělo stati a černá tyranská cháska obdržela vládu. Co myslíte, pane arcibiskupe, neupekly by se potom ty ženy na ohýnku z roští jimi nasbíraného?


Poznámka Bejvávalo.cz
Pokud vás zajímá, jak je to se sběrem klestí a dřeva v lese dnes, tak podle Lesního zákona si může v lese každý sbírat pro svoji potřebu suchou, na zemi ležící klest (tedy větve nebo zbytky vršků stromů). Hranice pro volný a bezplatný sběr je stanovena zhruba na 7 cm v průměru. Pokud má větev větší průměr, už se jedná o dříví a to není možné z lesa bez předchozí domluvy a případného odkupu odnášet.


Původní zdroj historického článku:
Hlas lidu - 1902, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. září 2022


Diskuze k článku „Rok 1902: Pomoc bližnímu svému? Zapomeňte! Za sběr klestí v církevním lese skončíte před soudem“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.