Rok 1899: Vymyšlená tragédie jako začátek skvělé novinářské kariéry

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Národní listy - 1899, autor neuveden.
Jedna ze základních vlastností každého novináře by měla být pravdomluvnost. Jak vám ale ukáže článek z roku 1899, tak minimálně v začátcích novinářské kariéry se bujná fantazie určitě může hodit.
Následující text pochází z roku 1899

Zkouška žurnalistova.

Známý francouzský žurnalista Alfons Allais vypravuje v »Journalu« následující rozmarnou historku o svých počátcích v žurnalistice.

»Když se mi konečné podařilo uniknouti ze semináře, kdež jsem podle vůle rodičů se měl vzdělati na kněze, povstala přede mnou krutě a zoufale otázka obživy. Mě! jsem u sebe jen skrovnou sumičku, v níž měď hrála mnohem značnější úlohu, než stříbro.

Přítel z mládí, s nímž jsem se náhodou setkal, pravil mi: »Znám tiskaře, jenž hodlá založiti malý místní list. Poněvadž jest skorem naprosto neznalý pravopisu, jest nucen vzíti si redaktora, jenž má nějaké zlomky vzdělání. Chtěl bys přijmouti toto místo ?«

— »Jsem pro to místo jako stvořen. Nepochybuj o tom.«

— »Pojď tedy, představím tě.«

— Muž, k němuž jsme přišli, byl hodný chlapík a přivítal mne velmi srdečně : »Dovedl byste zredigovati prostou lokálku?« — Pokrčil jsem rameny. —

Důmyslný tiskař však pokračoval důtklivě: »Ano, lokálku, ale ne takovou lokálku, jaké se píši do venkovských plátků, přeji si pro svůj žurnál zprávy, jež se nepodobají zprávám jiných listů!«

— »Dovolil byste mi, abych se o to pokusil ?« — »Milerád; sedněte si sem k mému stolu a napište mi dvacet řádků pod titulem »Neopatrnost kuřáka«.

— Neuplynulo ještě pět minut, již jsem mu odevzdal svůj rukopis a on četl:

»Neopatrnost kuřáka.
Obec Vepřovice stala se jevištěm tragického dramatu, jež se odehrálo následkem neopatrnosti kuřáka. Jakýsi pan D., svého zaměstnání vyrabitel trepek, vracel se včera večer k desáté hodině do svého bytu s hořící dýmkou v ústech, z níž každé chvíle vyšlehovaly drobné plaménky.
Když šel borovým hájkem, jenž jest majetkem paní markýzy z Nemanic, nedbal náš hrdina, že pouhá jiskra mohla by zapáliti šišky a suché haluze, ležící na zemi. Kouřil tedy z dýmky dále, když pojednou vyrazil ze sebe výkřik.
Na pokraji cesty spaly dvě chudé, as 12leté dítky, v těsném objetí a chvějící se zimou. D., jenž měl soucitné srdce, probudil dítky a pomohl jim rozdělat oheň z klestí, aby se trochu ohřály. Pak šel dále. Bohužel nebyl oheň náležitě rozdělán, neboť záhy pohasl.
Dnes ráno nalezeny mrtvoly nebohých dítek, jež zahynuly mrazem ...«

— »Všechna čest,« zvolal nový můj chef, »tomu se přece říká neobyčejná lokálka. Podejte mi ruku, mladíku, jste angažován!..«


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1899, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. ledna 2021


Diskuze k článku „Rok 1899: Vymyšlená tragédie jako začátek skvělé novinářské kariéry“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.