Rok 1899: Jak závist jiné ženy přivedla zamilovanou dívku k děsivé sebevraždě

původně vyšlo: Národní listy - 1899, autor neuveden.
Kdo způsobil, že se mladá a šťastně zamilovaná dívka rozhodla vzít si svůj život mimořádně bolestivým způsobem? Pokud hádáte, že to byl její milý - tak se zcela mýlíte. Mohla za to pouze závist a nenávist okolí, kterému byla její láska trnem v oku. Více v článku z roku 1899.


Sebevražda upálením

Příšerný pokus sebevraždy spáchala dnes časně z rána prodavačka v kořalně, nalézající se v hlavní třídě karlínské.

Upálením chtěla skončiti život svůj. Zoufalá dívka ta jmenuje se Gisela Munkova, jest 22 roky stará a byla prodavačkou v kořalně Rosenbergově v čís. 100 v Královské třídě v Karlině. Tam v oblasti vůně různých rosolek a čpění obyčejných pálenek rozvinula se srdečná a opravdová láska mezi Giselou a mladým mužem.

Se závistí pohlížela služka z domácnosti Rosenbergovy na švarného mladíka a závisti té dala dnes ráno průchod tím způsobem, že prodavačce nejhrubším způsobem vynadala. Zabolelo to velice Munkovou.

Nikomu neublížila, o žádného se nestarala a nyní bez příčiny, jen proto, že vřele milovala, byla tak nesmírně pokořena a zhanobena. V útrobách jí to svíralo, zdálo se jí, jakoby jí srdce chtělo puknouti. Pohanu nemohla přežíti.

Chtěla se přemahati, namlouvala si, aby nedbala hanlivých řečí, ale vždy opět a opět dorážely urážky k její sluchu a vháněly ji v náruč zoufalství. Při opravdové lásce pojednou ji život omrzel.

Dnes o ½7 hodině ranní vychrstla na sebe litr lihu a pak šaty zapálila. V okamžiku byla plameny zahalena a byla by jistě příšerným tímto způsobem zahynula, kdyby náhodou čin její nebyl zpozorován.

Nedaleko totiž dlaždiči dláždějí Královskou třídu a jeden z nich šel se do kořalny posilnit. Sotva že otevřel dvéře kořalny, spatřil hořící prodavačku, která ani slůvko nářku nepronesla nad palčivou bolestí.

Dlaždič přiskočil ku prodavačce, objal ji a vynesl ji ven na ulici. Zjev tento působil nesmírným dojmem. Hořící dívka stála bez pohnutí a s neuvěřitelnou trpělivostí očekávala svůj skon. Ostatní dlaždiči a jiní kolemjdoucí přichvátali zoufalé ku pomoci, strhali z ní hořící oděv a pak plameny uhasili.

Kormutlivý byl pohled na nešťastnici, jejíž tělo bylo velmi značně popáleno. Vlasy byly jí úplně ožehnuty, v obličeji jest těžce popálena a maso na obou rukou takřka úplně jest opáleno.

Lékař p. dr. Mareš ze záchranné stanice poskytl zoufalé dívce první pomoc, načež ji v ambulančním voze odvezl k ošetřování do všeobecné nemocnice. Ačkoliv snášela nesmírné bolesti, přece si nenaříkala.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1899, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. května 2021


Diskuze k článku „Rok 1899: Jak závist jiné ženy přivedla zamilovanou dívku k děsivé sebevraždě“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.