Rok 1897: Svatý Patrik se ve skutečnosti jmenoval Eatius. Co na to Irové?

původně vyšlo: Národní listy - 1897, autor neuveden.
17. března slaví Irové na celém světě Den svatého Patrika, patrona své původní vlasti. Článek z roku 1897 vám ale ukáže, že patron Irska se ve skutečnosti jmenoval úplně jinak. Jak vzniklo, že se mu začalo říkat svatý Patrik?


Svatý Patrik a písařská chyba.

Reverend Charles Plummer, vyznamenaný universitou oxfordskou, jehož historické a theologické spisy požívají značné vážnosti, vystoupil právě s tvrzením, že svatý Patrik nikdy neexistoval a že domnělá jeho existence, jež dosud považována za skutečnou, zakládá se pouze na nesprávném překladu.

Ctění svatého Patrika vzniklo po vydání církevní historie Bedovy, kde se praví: »Qui et patricius fuit.« Při překladu považováno slovo » patricius« za jmeno vlastní, ačkoli v originálu není psáno velkým »P«.

Avšak reverend dokazuje, že šlo v tomto případě pouze o jakéhos patricia, šlechtice z dob legendárních, jehož pravé jmeno bylo prý Eatius.

— »Byli tvořeni svatí z menších důvodů,« dokládá mr. Charles Plummer ve svém komentáři k dílu Bedovu. Existence svatých Amfibala a Pontiola zakládají se rovněž na chybném překladu a zajisté bychom dospěli k podobnému objevu, kdybychom zkoumali poněkud blíže historii svátého Jiří, jenž je patronem Anglie.

— Dokázal tedy vlastně reverend Plummer, že svátý Patrik jmenoval se vlastně Eatius, ale jest přece jen poněkud pochybno, zda-li Irčané k vůli jeho objevu změní jmeno svého patrona. A snad by ani jejich patron nevěděl, že se to týká jeho, kdyby se k němu modlili pod novým jeho jmenem, když po tolik století jej vzývali jako svatého Patrika.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1897, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. března 2021


Diskuze k článku „Rok 1897: Svatý Patrik se ve skutečnosti jmenoval Eatius. Co na to Irové?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.