Rok 1897: Svatý Patrik se ve skutečnosti jmenoval Eatius. Co na to Irové?

původně vyšlo: Národní listy - 1897, autor neuveden.
17. března slaví Irové na celém světě Den svatého Patrika, patrona své původní vlasti. Článek z roku 1897 vám ale ukáže, že patron Irska se ve skutečnosti jmenoval úplně jinak. Jak vzniklo, že se mu začalo říkat svatý Patrik?


Svatý Patrik a písařská chyba.

Reverend Charles Plummer, vyznamenaný universitou oxfordskou, jehož historické a theologické spisy požívají značné vážnosti, vystoupil právě s tvrzením, že svatý Patrik nikdy neexistoval a že domnělá jeho existence, jež dosud považována za skutečnou, zakládá se pouze na nesprávném překladu.

Ctění svatého Patrika vzniklo po vydání církevní historie Bedovy, kde se praví: »Qui et patricius fuit.« Při překladu považováno slovo » patricius« za jmeno vlastní, ačkoli v originálu není psáno velkým »P«.

Avšak reverend dokazuje, že šlo v tomto případě pouze o jakéhos patricia, šlechtice z dob legendárních, jehož pravé jmeno bylo prý Eatius.

— »Byli tvořeni svatí z menších důvodů,« dokládá mr. Charles Plummer ve svém komentáři k dílu Bedovu. Existence svatých Amfibala a Pontiola zakládají se rovněž na chybném překladu a zajisté bychom dospěli k podobnému objevu, kdybychom zkoumali poněkud blíže historii svátého Jiří, jenž je patronem Anglie.

— Dokázal tedy vlastně reverend Plummer, že svátý Patrik jmenoval se vlastně Eatius, ale jest přece jen poněkud pochybno, zda-li Irčané k vůli jeho objevu změní jmeno svého patrona. A snad by ani jejich patron nevěděl, že se to týká jeho, kdyby se k němu modlili pod novým jeho jmenem, když po tolik století jej vzývali jako svatého Patrika.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1897, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. března 2021


Diskuze k článku „Rok 1897: Svatý Patrik se ve skutečnosti jmenoval Eatius. Co na to Irové?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.