Rok 1897: Rumunské černé vdovy aneb travičky manželů v akci

původně vyšlo: Národní listy - 1897, autor neuveden.
Manželství někdy nemusí skončit šťastně. Například když se oženíte s takzvanou černou vdovou, tak máte svůj tragický osud již dopředu zpečetěn. Šokující příběh několika takových žen a jejich mrtvých manželů vám popíše článek z roku 1897.


Travičky v jižních Uhrách.

Jak jsme již stručně oznámili, dal soud v Temešváru vykopali mrtvoly mužů zemřelých v obci Žebelji v poslední době za podezřelých okolností.

Byla to zejmena mrtvola Marka Nikodema, jenž v listopadu minulého roku zemřel za podezřelých příznaků zánětem střev. Jest to choroba, jež u dospělých nikdy není smrtelná a mladá vdova Nikodemova, jež si zatím byla vzala do domu svého bývalého milence, byla bedlivě pozorována.

Chemické zkoumání části mrtvoly zaslaných do Pešti se poněkud protahovalo a v obci oddávali se již jistotě, že celá záležitost usnula, když pojednou těchto dnů vdova Nikodemova obeslána k trestnímu soudu a po krátkém výslechu ponechána ve vazbě.

Ještě větší postrach však nastal v Žebelji, když ve středu ráno přibylo do vsi silné oddělení četnictva a brzy na to dostavila se soudní komise. Příčinou toho bylo dobré zdání soudního chemika v Pešti, jenž ve vnitřnostech Marka Nikodema nalezl tolik otrušíku, že stačil k usmrcení deseti lidí.

Z rozkazu státního zástupce vyhledány především další čtyři podezřelé hroby a vdovy dotyčných obětí, většinou již znovu provdané, zatčeny. Byly to mrtvoly Niky Rijce, Juona Musteca a Petra Urssu, zemřelých náhle před dvěma lety, a mrtvola Petra Liffy, zemřelého před čtyřmi lety.

Při pytvání tří prvních mrtvol shledány velmi povážlivé příznaky otravy, zejmena mrtvoly Urssa a Musteca byly velmi dobře zachovale, což, jak známo, stává se po otravě otrušíkem. V domě zatčených žen nalezeno při prohlídce značné množství známého prášku »szerecsika«, jehož venkovanky užívají k léčení a jenž hraje také značnou úlohu v procesu traviček hodmezö-vašarhelských.

Celkem bude vykopáno a pytváno 18 mrtvol, načež teprve bude lze započíti pátrání po vlastních travičích.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1897, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. listopadu 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.