Rok 1897: Rumunské černé vdovy aneb travičky manželů v akci

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Národní listy - 1897, autor neuveden.
Manželství někdy nemusí skončit šťastně. Například když se oženíte s takzvanou černou vdovou, tak máte svůj tragický osud již dopředu zpečetěn. Šokující příběh několika takových žen a jejich mrtvých manželů vám popíše článek z roku 1897.
Následující text pochází z roku 1897

Travičky v jižních Uhrách.

Jak jsme již stručně oznámili, dal soud v Temešváru vykopali mrtvoly mužů zemřelých v obci Žebelji v poslední době za podezřelých okolností.

Byla to zejmena mrtvola Marka Nikodema, jenž v listopadu minulého roku zemřel za podezřelých příznaků zánětem střev. Jest to choroba, jež u dospělých nikdy není smrtelná a mladá vdova Nikodemova, jež si zatím byla vzala do domu svého bývalého milence, byla bedlivě pozorována.

Chemické zkoumání části mrtvoly zaslaných do Pešti se poněkud protahovalo a v obci oddávali se již jistotě, že celá záležitost usnula, když pojednou těchto dnů vdova Nikodemova obeslána k trestnímu soudu a po krátkém výslechu ponechána ve vazbě.

Ještě větší postrach však nastal v Žebelji, když ve středu ráno přibylo do vsi silné oddělení četnictva a brzy na to dostavila se soudní komise. Příčinou toho bylo dobré zdání soudního chemika v Pešti, jenž ve vnitřnostech Marka Nikodema nalezl tolik otrušíku, že stačil k usmrcení deseti lidí.

Z rozkazu státního zástupce vyhledány především další čtyři podezřelé hroby a vdovy dotyčných obětí, většinou již znovu provdané, zatčeny. Byly to mrtvoly Niky Rijce, Juona Musteca a Petra Urssu, zemřelých náhle před dvěma lety, a mrtvola Petra Liffy, zemřelého před čtyřmi lety.

Při pytvání tří prvních mrtvol shledány velmi povážlivé příznaky otravy, zejmena mrtvoly Urssa a Musteca byly velmi dobře zachovale, což, jak známo, stává se po otravě otrušíkem. V domě zatčených žen nalezeno při prohlídce značné množství známého prášku »szerecsika«, jehož venkovanky užívají k léčení a jenž hraje také značnou úlohu v procesu traviček hodmezö-vašarhelských.

Celkem bude vykopáno a pytváno 18 mrtvol, načež teprve bude lze započíti pátrání po vlastních travičích.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1897, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. listopadu 2021


Diskuze k článku „Rok 1897: Rumunské černé vdovy aneb travičky manželů v akci“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.