Rok 1897: Drzost! Obchodník zneužil cizí ztroskotanou loď pro vlastní reklamu

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Národní listy - 1897, autor neuveden.
Co vše dokáží někteří obchodníci využít pro reklamu vlastního produktu? Jak vám ukáže článek z roku 1897, tak klidně i cizí, nešťastně ztroskotanou loď. Myslíte, že se tato neetická reklama podnikateli nakonec vyplatila?
Následující text pochází z roku 1897

Všechno pro reklamu.

Zajímavým procesem zvláštního druhu zabýval se v těchto dnech soud liverpoolský.

Předmětem jeho byla vzácná historická relikvie, totiž Nelsonova loď »Foudroyant«, již jakýsi podnikatel jmenem Cobo před několika lety koupil a dal ji za slušnou sumičku 25.000 liber šterlinků upraviti tak, jak vypadala v prvotních dobách Nelsonova majetku. Po té ukazoval ji Cobo v předních přístavech Velké Britanie za slušné vstupné, takže se mu spekulace velmi dobře vydařila.

Dne 16. června zakotvena byla »Foudroyant« v Blakpoolu, kdež pojednou překvapena byla neobyčejně prudkou bouří i stala se také neočekávanou obětí mořských vln. Byla krom svršku ztroskotána na padrť, což v celé veřejnosti vzbudilo pochopitelnou sensaci.

Tisíce zvědavců hrnulo se po utišení mořské bouře do přístavu blakpoolského, jehož okolí černalo se víc a více hustými mraky nově příchozích davů.

Druhého dne časně z rána připevněna byla na obrovských stožárech velká zlatá tabule s tímto zvučným nápisem: »Anglie očekává, že každý z vás vykoná svou povinnost a že si zaopatří Beechamovy zdravotní pilulky!«

Vynalézavý majitel továrny na zdravotní prostředek ku zachování růžové barvy v tváři a hebkosti kůže svého obličeje přišel totiž na myšlenku využitkovati trosek lodního velikána pro snažší prodej svého zboží a nařídil proto svým agentům, aby znamenité příležitosti k tomu nepouštěli se zřetele.

Stalo se a tabule nad palubou lodi se vznášející byla opatřena citovaným divokým nadpisem, jehož jednotlivé litery nebyly menší nežli dva metry každá...

Mr. Cobo s tímto jednáním však nebyl spokojen, už proto, že se vše stalo bez jeho předchozího svolení i zažaloval výtečného továrníka pilulek a jeho agenty na rušeni držby a na náhradu škody. Soud dal mu za právo a uznav žalované vinnými, odsoudil je k peněžité pokutě 50 liber šterlinků.

A reklama přece jen za to stála.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1897, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. března 2021


Diskuze k článku „Rok 1897: Drzost! Obchodník zneužil cizí ztroskotanou loď pro vlastní reklamu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.