Rok 1897: Drzost! Obchodník zneužil cizí ztroskotanou loď pro vlastní reklamu

původně vyšlo: Národní listy - 1897, autor neuveden.
Co vše dokáží někteří obchodníci využít pro reklamu vlastního produktu? Jak vám ukáže článek z roku 1897, tak klidně i cizí, nešťastně ztroskotanou loď. Myslíte, že se tato neetická reklama podnikateli nakonec vyplatila?


Všechno pro reklamu.

Zajímavým procesem zvláštního druhu zabýval se v těchto dnech soud liverpoolský.

Předmětem jeho byla vzácná historická relikvie, totiž Nelsonova loď »Foudroyant«, již jakýsi podnikatel jmenem Cobo před několika lety koupil a dal ji za slušnou sumičku 25.000 liber šterlinků upraviti tak, jak vypadala v prvotních dobách Nelsonova majetku. Po té ukazoval ji Cobo v předních přístavech Velké Britanie za slušné vstupné, takže se mu spekulace velmi dobře vydařila.

Dne 16. června zakotvena byla »Foudroyant« v Blakpoolu, kdež pojednou překvapena byla neobyčejně prudkou bouří i stala se také neočekávanou obětí mořských vln. Byla krom svršku ztroskotána na padrť, což v celé veřejnosti vzbudilo pochopitelnou sensaci.

Tisíce zvědavců hrnulo se po utišení mořské bouře do přístavu blakpoolského, jehož okolí černalo se víc a více hustými mraky nově příchozích davů.

Druhého dne časně z rána připevněna byla na obrovských stožárech velká zlatá tabule s tímto zvučným nápisem: »Anglie očekává, že každý z vás vykoná svou povinnost a že si zaopatří Beechamovy zdravotní pilulky!«

Vynalézavý majitel továrny na zdravotní prostředek ku zachování růžové barvy v tváři a hebkosti kůže svého obličeje přišel totiž na myšlenku využitkovati trosek lodního velikána pro snažší prodej svého zboží a nařídil proto svým agentům, aby znamenité příležitosti k tomu nepouštěli se zřetele.

Stalo se a tabule nad palubou lodi se vznášející byla opatřena citovaným divokým nadpisem, jehož jednotlivé litery nebyly menší nežli dva metry každá...

Mr. Cobo s tímto jednáním však nebyl spokojen, už proto, že se vše stalo bez jeho předchozího svolení i zažaloval výtečného továrníka pilulek a jeho agenty na rušeni držby a na náhradu škody. Soud dal mu za právo a uznav žalované vinnými, odsoudil je k peněžité pokutě 50 liber šterlinků.

A reklama přece jen za to stála.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1897, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. března 2021


Diskuze k článku „Rok 1897: Drzost! Obchodník zneužil cizí ztroskotanou loď pro vlastní reklamu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.