Rekordní částky zaplacené za dřevo zdánlivě obyčejných stromů

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1904, autor neuveden.
Zajímá vás, jakou cenu může mít dřevo z vrby, dubu nebo ořechu? A proč hodnota dřeva někdy dosahuje tak vysokých částek? Prozradí vám to historický článek z roku 1904.
Následující text pochází z roku 1904

Cena dřeva.

Ač se nepoužívá dřeva v době přítomné tak hojně jako druhdy, přece je cena jeho značná, ba v některých případech dosahuje obnosů přímo neuvěřitelných.

Bude zajímavo, že vrba, strom u nás zanedbávaný a hodící se nanejvýše na hotovení výrobků košíkářských neb některého menšího nářadí kuchyňského, docílila nedávno v Anglii zpracováním na kriketové pálky mnohem větší ceny. Poražený strom vrbový měl ovšem úctyhodné rozměry, neboť měřil ve výši stopy (0,305 m) od země 5,6 m v obvodu.

Dřevo kmene bylo zpracováno na 1179 pálek kriketových; počítáme-li cenu jedné pouze 2,5 K, obnášel výtěžek 2947,5 K, neboť výlohy byly kryty korou a větvemi.

Dříví dubové, jehož se užívalo výhradně na stavbu lodí, nedosahuje již dřívějších cen, ač byl prodán nedávno pěkný rovný kmen, mající v obvodu 7 m a váhu 400 q, jisté továrně nábytku za 2330 K. Značnější ještě ceny docílil kmen stromu zvaného »bresilje« v Kalifornii.

Obr ten, který měřil 9 m v průměru, byl porážen 5 dělníky po 24 dní. Byl rozřezán v prkna tloušťky 1' (25,4 mm), jichž obsah byl prý (!) celkem 520.000 krychl. stop (14764 m³). Mimo větve a kůru stržilo se 46.000 K.

Mnohem vyšších ještě obnosů dosahují dřeva, jichž užívá se na hotovení přepychového nábytku. Kromě mahagonu a ebenu je to hlavně ořech a sice na prvním místě ořech americký.

V Tennessee v Americe bylo nabízeno kupcem za kmen ořechový, jenž se prodávajícímu zdál příliš větvemi zarostlý, 600 K. To však vzbudilo pozornost kupců, tak že se nabídka brzy zdvojnásobila. Když pak byl povolán na radu znalec, ocenil kmen na 3250 K, za kterouž cenu byl kmen též prodán.

Kupec však prodal tentýž kmen jisté továrně na dyhy (furnýry) v New Yorku za 64.000 korun! Jelikož pak rozřezáním na dyhy zdánlivá dříve chyba kmene, zarostlost, zmizela a dokonce objevil se velice pěkný sloh dřeva, stoupla značně cena prodávaných dyh, takže pouze dyhy z jednoho tohoto kmene prodány továrnou v úžasné ceně 280.000 korun!


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1904, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. listopadu 2019


Diskuze k článku „Rekordní částky zaplacené za dřevo zdánlivě obyčejných stromů“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.