Rady dávných cyklistů: jak se připravit na výlet v parném počasí

původně vyšlo: Velocipedista - 1888, autor Mraque.
Krásné počasí venku přímo svádí k tomu, vyjet dnes na Evropský den jízdních kol na cyklistický výlet. Článek z roku 1888 vám poradí, jak se tehdy zkušení cyklisté připravovali na dlouhý výlet na kole za parného dne. Třeba se vám budou jejich zkušenosti hodit i dnes.


Před odjezdem.

Abychom vyhnuli se v létě přílišnému vedru, tu obyčejně vydáváme se na cestu časně z rána. A v tomto případě nebývá vždycky snadno dostati něco teplého před odjezdem.

Jeti od čtyřech hodin z rána do osmi nebo devíti bez dobré sklenice čaje, čokolády anebo kávy je nejen nepříjemné a nezdravé pro žaludek, ale člověk se tím vydává nebezpečí, že nebude po celý den v kondici.

Můj žaludek je v pravdě dobrým sluhou, spokojujeť se se vším, než přece neodvažuji se jeti 50 km. mezi 4. a 7. hodinou ranní, aniž bych byl před tím vypil šálek čaje a snědl několik biskitů.

Odjíždíme-li z domova, tu ovšem nám není obtížno opatřiti si něco teplého, však na cestě v hostincích, v nichž přenocujeme, bývá nesnadno dostati něco podobného v tak ranní hodinu.

Abych předešel těmto nesnázím, vozívám s sebou na cestách vždycky krabici s čajem, lahvici líhu a malý samovar, kteréžto předměty v mé brašně mnoho místa nezaberou a přece velmi prospěšných služeb mi prokáží.

Kromě toko mohu v samovaru uložiti i jiné předměty, které na cestě potřebuji.

Samovar připravím si již za večera prve nežli ulehnu a po ránu první mojí starostí jest, abych zapálil líh a nechal tak vodu vařiti.

Dříve ještě nežli se obléknu, jest moje snídaně hotova, takže v desíti minutách po svém probuzení mohu již býti v sedle a nastoupiti cestu svěží a v dobré kondici.


Původní zdroj historického článku:
Velocipedista - 1888, autor Mraque.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. června 2020


Diskuze k článku „Rady dávných cyklistů: jak se připravit na výlet v parném počasí“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.