Pražský pes aneb paměti nejlepšího přítele člověka

původně vyšlo: Rašple - 1903, autor neuveden.
Jaký byl psí život před více jak sto lety? To vám ve vzpomínkách jednoho pražského Alíka přiblíží článek z humoristického časopisu Rašple z roku 1903.


Ze zápisků pražského psa.

Můj pán drbe se za ušima a přemýšlí. Chce prý Vám něco psát.

Libo-li předejdu jej a posloužím Vám sám. Dovolte, bych se představil: Alík, pražský pes, známka č. 360. Jsem 4 léta stár, psí gentleman a vynikám již hojnými zkušenostmi.

Proslídím a očenichám vše, a nelíbí-li se mi některá z blahodárných pražských institucí, zvednu na ni jednoduše nožku. Kdybyste to udělali vy, máte kriminál na krku. Když nejsem právě na kritické exkursi na ulici, sedávám na okně, štěkám a vyplazuji na lidi jazyk.

* * *

Psí memoiry nemohou býti rozsáhlé, ale před lidskými mají přednost. Jsou psány výlučně ze psího stanoviska. Že je to stanovisko správné, svědčí i to, že dosud ještě žádný pes nebyl žalován pro tiskový přečin.

Nedávno sice byla obžalována už i opice, ale prosím vás — opice jsou tak příbuzné lidem. Přiznávám se, že co lidé tropí, v tom aby se vyznal čert. Vědí to sami.

Tuhle namalovali obrázek: Ošklivá baba sedí na židli a před ní stojí jeden tučný a jeden hubený homo sapiens. Tučný má krásné šaty, zlatý řetěz a dostává od baby pořád plné mísy. Hubený vypadá jako chrašťanská smrt, nosí hadry a nedostává nic. A stojí tu jen a kouká.

Já ze svého psího stanoviska bych to nevydržel, porazil bych babu a chňapl po míse tlustého. Ale lidi mají jinou náturu. No bodejť — lidská nátura!

* * *

Dnes jsem se zaradoval. Běžím ulicí a nějaký hladovec vpletl se mi do cesty. Ignoroval jsem ho a proběhl mu pod nohama. Zavrávoral a kopl tučného kamaráda Žoliho, který je velmi nervosní a nesnese křivého pohledu.

Ví, že je drahocenným majetkem slečny Školastiky Kyselé. Žoli dal se do hrozného vytí a slečna strhla veliký křik. Mezi námi Žoli je zatracený simulant, který Spekuluje na soucit slečny Kyselé. Přišel policajt a sebral hladovce.

Obecenstvo bylo rozčileno pro týrání zvířat. Když vinník byl odveden k potrestání, sebrala slečna Kyselá svého tlustého miláčka a nesla jej domů. Měl jsem radost, jak policajt chránil psí právo.

* * *

Po ulici jde velký pán. Má na sobě moc zlata i dracounu. Nějaký opilý švec připletl se mu do cesty, ani nevím jak. Pán vyňal ostrý nástroj a ťal několikrát ševce do hlavy. Švec neříkal nic a svalil se na zem.

Bylo viděti, že dostal víc nežli Žoli. Pán zastrčil nástroj do pochvy a šel pak spokojeně dál. Policajti mu všady zdvořile salutovali. Já díval se na tento výjev s údivem, zapomněl jsem i štěkat.

Lidé jsou divní tvorové, neboť dají si všecko líbit. Z našeho psího hlediska je to jen potěšitelné, že těšíme se větší ochraně než lidé.


Původní zdroj historického článku:
Rašple - 1903, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. dubna 2020


Diskuze k článku „Pražský pes aneb paměti nejlepšího přítele člověka“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.